Ochrana růží před mrazem je velice důležitá, protože jim vadí hlavně holomráz. Nejen růže na to trpí, stejně tak musíte před mrazem chránit například i rostlinky jahod, které jsou celou zimu venku. Pokud si je chcete uchovat ve výborné formě i na další sezónu, tak nesmíte rozhodně ochranu růží před mrazem podceňovat.
Proč je ochrana růží před mrazem důležitá?
Pokud se ochrana růží nepodcení, tak se můžete další rok těšit na krásné květy tak, jako měla vaše růže letos. Pokud ji však necháte celou zimu jen tak a prožije si pár holomrazů, tak můžete o výsledky své práce rychle přijít.
Ochránit růže před mrazem není nic těžkého, pokud víte, jak na to. V podstatě jde o to, aby byla růže stále přikrytá, potom ji nebude vadit ani mráz bez sněhu.
Pokud by však bylo v zimě hodně sněhu a růže sněhem zapadnou, tak máte vystaráno. V takovém případě není potřeba růže dále chránit.
Kdy ochranu růží provádět?
Správně by se měla ochrana růži před mrazem dělat ještě před začínajícím mrazem, to je někdy v průběhu listopadu. Připravte se na to již od začátku podzimu.
Růže před mrazem můžete chránit pomocí netkané textilie, chvojí z jehličnatých stromů nebo například i pomocí sklenice.
Ochrana růži před mrazem v praxi
V podstatě jde o to, aby byla celá část rostliny přikrytá. Pokud máte doma velkou zavařovací sklenici, můžete výhonek růže schovat do něj a zachráníte ji tak od možných holomrazů. Růže je však náchylná i na zimní slunce, takže uděláte lépe, pokud použijete netkanou textilii nebo chvojí.
Chvojí se nejčastěji používá z jedle nebo smrku, protože má velice nahusto nasázené jehličí na větvičkách. Celou rostlinu pomocí větviček přikryjete. Stejně tak to můžete udělat s netkanou textilií, kterou celou růži překryjete a pořádně zabezpečíte proti větru, aby z ní textilie neuletěla.