Když je v zimním období málo slunečního záření, nedostatek serotoninu může způsobovat špatnou náladu. Na jeho syntézu v těle má totiž velký vliv množství světla. Jak dodat tělu serotonin přírodní cestou i jiným způsobem?
Serotonin pomáhá proti depresím
Serotonin je obsažený zejména v krevních destičkách, v buňkách trávícího traktu nebo v centrálním nervovém systému, kde se účastní procesů, jež mají vliv na vznik nálad.
Chybí-li serotonin, může nastat nálada smutná až depresivní. Jeho nedostatek také způsobuje onemocnění depresemi, úzkostmi nebo bipolární poruchou. Ostatně i léky na ně jsou na bázi zpětného vychytávání serotoninu.
Jak jsme uvedli, nedostatek serotoninu může za špatnou náladu. V případě depresí je třeba stav v každém případě konzultovat s odborným lékařem. V situaci, kdy je ovšem člověk pouze smutný a bez nálady, pomůže například dostatek odpočinku. Málo spánku má vliv na množství serotoninu. Je třeba si proto dopřát minimálně sedm hodin spánku, abyste byli opravdu odpočinutí a cítili se mnohem lépe.
Pohyb je zdravý
Na špatnou náladu pomůže také vaše oblíbené cvičení nebo jiná fyzická aktivita – třeba procházka v přírodě. Naplní vás to štěstím a vaše pocity budou hned lepší.
Je třeba také dbát na vyvážený příjem potravy, která by měla být hlavně pestrá. Vyvarujte se průmyslově zpracovávaných potravin, jež obsahují jen prázdné kalorie. Raději si dopřejte dostatek bílkovin a tuků. Z nich vybírejte olivový olej nebo olej ze lněného semene. Vhodné je také máslo nebo kokosový olej.
Jak doplnit serotonin?
Pro produkci serotoninu je dobré konzumovat také vitamíny skupiny B. Platí to především tehdy, jestliže žijete ve stresu. B-komplex je možné získat také přírodní cestou ze zelené zeleniny, celozrnného pečiva nebo mléčných produktů.
Produkci serotoninu zlepší i vápník a hořčík. Zařaďte proto do jídelníčku ořechy nebo dýňová semena.
A protože produkci serotoninu podporují sluneční paprsky, měli byste si i v zimě co nejčastěji dopřát pobyt na slunci. To vám zlepší náladu a doplní životní energii.