Chcete si uchovat klobásy na později? Pak vyzkoušejte klobásy zavařit. Zavaření klobás má tu výhodu, že je nemusíte skladovat v lednici a vydrží vám při dobrém zavaření klidně i rok. A jak zavařit klobásy? Přečtěte si pečlivě následující postup.
Zavařování klobás
Zavařit klobásy opravdu není vůbec složité a zvládne to i ten méně zkušený kuchař. Klobásy se většinou zavařují do sklenic, které znáte z klasického zavařování například okurek.
Použít však můžete jistě i plechovky. Jde o to, aby šlo o nádobu, která bude dobře těsnit a nepronikne do ní vzduch. Pozor si však dávejte na zavařené množství.
Ideální je zavařit klobásy po cca 4 kusech nebo počtu, který zvládnete sníst na posezení. Po otevření totiž už tolik nevydrží a je ideální je zkonzumovat opravdu rychle.
Jak zavařit klobásy?
Před plněním klobás do sklenic je nutné sklenice sterilizovat. To stejné platí i o víčku.
Pro zavařené klobásy je ideální, aby měly suchý povrch. Pokud se jedná o uzené klobásy, tak je potřeba je otřít a následně naskládat do sklenice. Klobásky vkládejte vždy ucelené, nikoliv nařezané. Do každé sklenice pak přidáte do 1/3 studenou vodu a lžičku sádla.
Pokud se vám při plnění podaří ušpinit okraj sklenice, otřete ho suchým ubrouskem. Sklenice se poté snažte pořádně dotáhnout, aby každé víčko pěkně těsnilo.
Sklenici pečlivě zavřete a vložte do zavařovacího hrnce, kde ji budete zavařovat hodinu při 90 stupních. Druhý den postup zopakujete. Přečtěte si také o tom, proč raději zavařit dvakrát.
Do sklenic můžete přidat i jiné ingredience
Nemusíte však zavařovat jen klobásy. Do sklenic můžete k sádlu a vodě přidat i třeba sušené houby, cibuli, česnek nebo zelí. Můžete tak mít připravenou chutnou svačinu na cesty nebo na dovolenou, kde si budete muset vařit.
I když se zavařené sklenice s klobáskami nemusí skladovat v lednici, tak rozhodně není vhodné je skladovat třeba na přímém slunci.