Barva radiátoru ovlivňuje výkon. Vyberte ji správně a ušetřete za topení

barva topeni
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Radiátor je pro naše domácnosti nepostradatelným prvkem, neboť zajišťuje pro obyvatele bytu či domu tepelný komfort během celého zimního období. Čas od času je však třeba radiátor vyměnit nebo alespoň obnovit jeho povrchovou úpravu. Jakou roli hraje barva radiátoru?

Barva radiátoru

Při výběru nejvhodnějšího typu radiátoru nebo úvahách o jeho úpravě je důležitým kritériem jistě i budoucí design radiátoru a harmonie s celkovým vzhledem interiéru.

Estetický prvek může mít často velký vliv na konečné rozhodnutí, neboť radiátor je součástí místnosti, kterou denně využíváme, a měl by tak splňovat nejen funkční, ale i vizuální požadavky. Je však třeba mít na paměti, že některé povrchové úpravy mohou negativně ovlivnit výkon topného systému.

To znamená, že i když může být na první pohled přitažlivý, výkon může být nižší, což povede k vyšším nákladům za energie. Zde platí zásada, že čím vyšší výkon, tím menší náklady za topení.

O výkon jde u topení především

Dosažení efektivního a ekonomického provozu a s tím spojené optimalizace provozních nákladů by při výběru radiátoru mělo být cílem každého z nás.

Radiátory, které si instalujeme do interiéru, proto musí být samozřejmě dostatečně výkonné, aby za všech okolností zajistilo požadovanou teplotu.

Výkon může být negativně ovlivněn špatně zvolenou povrchovou úpravou. Týkat se to přitom nemusí jen radiátorů, to samé platí i pro koupelnové topné žebříky a podobně.

Ať už se ale jedná o jakékoliv topné těleso, je třeba si vždy dvakrát rozmyslet, jakou úpravu mu dáme. V poslední době je velmi populární chromování, které vypadá velmi moderně a elegantně. Do podobně laděných interiérů se velmi hodí a přitáhne pozornost každého návštěvníka.

Chromovaný radiátor či jiné topné těleso má však jednu zásadní nevýhodu, kterou si dále vysvětlíme na principu fungování radiátoru.

Jak funguje radiátor?

Ohřívá-li topné těleso interiér, může tak činit dvěma způsoby. Prvním z nich je konvekce. Její fungování je intuitivní, kdy radiátor ohřeje vzduch, který je s ním v kontaktu, tento vzduch potom cirkuluje interiérem a rozprostírá se po něm.

Radiátor ale dokáže hřát i jinak, tzv. sáláním. V tomto případě dochází k přímému ohřevu předmětů (lidské tělo nevyjímaje) v místnosti tím, že na ně dopadá infračervené záření z topného tělesa (aniž by po cestě ohřívalo vzduch). Takto ohřáté předměty potom mohou samozřejmě zpětně ohřívat vzduch okolo sebe.

Právě chromování ale sálavou složku tepla prakticky celou eliminuje, čímž snižuje celkový výkon topení, a to až o plných 30-40 procent (může to být samozřejmě i významně méně, záleží na konkrétní situaci a typu topení).

Lak na radiátor

Klasické lakování tímto neduhem obecně netrpí, přesto si ale dejte pozor na to, abyste volili pro nátěr radiátoru barvu, která je pro tento účel přímo určená. Speciální barvy pro radiátory jsou vyrobené tak, aby vydržely specifické podmínky, jimiž jsou vystaveny, a to včetně vysokých teplot.

Využití nevhodné barvy může mít za následek její rychlé opotřebení, což může vést k potřebě častější údržby.

Kromě toho špatně zvolená barva může dokonce snížit účinnost vytápění tím, že bude negativně ovlivňovat přenos tepla. V takovém případě by došlo ke snížení účinnost vytápění a tím i nechtěnému navýšení nákladů na topení.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz