Úprava terénu bývá poslední částí stavebních prací při stavbě domu. Modelace terénu dle vlastních představ může být velice náročná. Vždy musíte počítat s tím, že každý centimetr, který chcete dosypávat nebo sejmout ve velké ploše, znamená i velké množství materiálu. Ten musíte někam dát nebo odněkud vzít.
V případě, že budete na jedné straně pozemku terén snižovat, tak ho můžete na druhé straně zvýšit, a tím se dostat do ideální roviny bez nutnosti dovážení cizího materiálu k dosypávání.
Základní úprava terénu kolem domu
Pravidlo pro základní úpravu terénu je modelování se spádem od domu. Vždy by měla být půda kolem domu svažována od domu pryč, a to hlavně kvůli vodě, která by při větším dešti potom mohla téct do domu.
Sklon terénu nemusí být nijak dramatický, terén může být modelován v podstatě do roviny a nebo do takového sklonu, který bude na oko vypadat jako ideální rovina. Pro vyměření pozemku, kde ho budete dosypávat nebo snižovat, je lepší pozvat zkušeného odborníka, který má kvalitní nivelační přístroj.
Terén si můžete rozdělit na více částí a úprava terénu může zahrnovat několik odskoků. Terén kolem domu si můžete přizpůsobit podle svých představ, jen vždy musíte myslet na dešťovou vodu. Také myslete na přístupovou cestu do a kolem domu.
Jaký materiál k modelování terénu použít?
Pro úpravu terénu je nejideálnější použití klasické zeminy. Pokud se bude jedna o dosypávání větší výšky jako je 30 centimetrů, tak do této výšky je lepší dosypávat pomocí hnědozemě. Vrchní vrstvu pak dosypávejte černozemí.
V případě, že nechcete mít kolem domu trávník, ale například dlážděnou cestu nebo nádvoří, bude skladba dosypávané části jiná. Pod dlažbu je ideální hutněný kámen menší frakce, který můžete použít klidně v celé výšce.
Při dosypávání terénu nezapomínejte na správné a pořádné hutnění, které by mělo probíhat vždy po cca 15 cm vrstvách. Před dosypáváním je také ideální si zarazit po menších vzdálenostech dřevěné tyče přímo do výšky dosypávání.