Syndrom nemocné budovy. Problém, který lidé často přehlížejí

plisen na zdi
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Pojem nemocná budova zní na první pohled poněkud zvláštně, ve skutečnosti se však jedná o slovní spojení, které je oficiálním medicínským názvoslovím. Vzhledem k tomu, že je aktuálním i pro mnoho z nás, vyplatí se dozvědět se o něm trochu více, protože lidé často tento problém přehlížejí. Případně o tomto problému vůbec neví.

Syndrom nemocné budovy

Se syndromem nemocných budov se potýká mnoho českých domácností. To, že v takové žijete, poznáte většinou na svém zdravotním stavu. Netrpí totiž budova, nýbrž lidé žijící v ní. Projevy mohou začít třeba u stavů, kdy nemůžete volně dýchat.

Z nepochopitelných důvodů se vám ucpe nos a vy máte pocit, že na vás jde choroba. Nepomůžou ani vitamíny, ani častý pobyt na horách. Maté také zarudlé oči jako byste celou nos nespali a vše doprovází často monotónní kašel, který ne a ne ustat.

Ano, váš zdravotní stav může skutečně ovlivňovat i nevhodné bydlení, ve kterém trávíte hodně času. Zvláště pak přes zimní období. Tomu se poté říká syndrom nemocné budovy.

Důvodem vašich respiračních nemocí mohou být například nečisté zdi na kterých se usadila nenápadná plíseň. Pokud vás trápí zrovna tento problém, nezoufejte – podívejte na několik našich tipů, jak odstranit plíseň.

Přidá-li se k problému navíc špatné větrání v místnosti, ve které se tvoří nadměrná vlhkost, je problém skoro na světě. Na většinu citlivějších lidí tento typ budov dopadá s velkou silou. Kromě plísní a hub se v takovém prostředí navíc daří i roztočům. Přečtěte si o tom, jak správně větrat.

Další faktory

Za přívaly neduhů může ale stát i celá řada jiných faktorů. Mezi ně patří třeba vysoká koncentrace škodlivých chemikálií. Ty mohou ve vzduchu být, aniž bychom si to uvědomovali. Podlahová krytina, obklady, nátěry, lepidla – tady všude lze hledat jejich zdroj.

Na vyšší nemocnosti se může podílet i špatně nastavená teplota. V interiéru může být příliš přetopeno, anebo naopak zima. Pokud v místnostech se špatně nastavenou teplotou trávíte příliš mnoho času, nemoc na sebe nenechá dlouho čekat.

Velmi nepříjemný je též tzv. akustický smog. Přílišný hluk z ulice může při dlouhodobém působení také způsobit nejeden zdravotní problém, a to včetně těch, které by nikoho na první pohled nenapadly, třeba kardiovaskulární choroby. Symptomy nemocné budovy se zkrátka projeví na vás.

Zdroj informací: BOZP, autorský článek

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz