Pokud chcete kompost udržet za všech okolností aktivní po celý rok, je důležité kompostovat při optimální teplotě. Teplota je zkrátka jeden z nejdůležitějších bodů, kterou byste měli pro správné kompostování udržet. To může být v zimě problém, neboť nízké teploty dokážou kompotování prakticky zcela zastavit. V případě, že jdou teploty jen krátce do záporných čísel, není se příliš čeho obávat, to ale nebude platit po celou zimu. Co tedy s tím?
Kompostování v zimě
Pokud kompostujete během zimních dní, je potřeba myslet především na objem kompostovaného obsahu. Čím větší bude, tím menší chyby se dopouštíte.
Náchylnější na promrznutí bývají malé kupy, které při nízkých teplotách velice rychle zamrznou. Ideální objem je alespoň jeden metr krychlový.
Abyste i v zimě udrželi teplotu kompostu dostatečně vysokou, je třeba kompost přikrýt. To je nejlepší udělat ve dvou úrovních, první bude tvořit mulčovací vrstva v podobě dřevěných štěpků, tu druhou potom izolační materiál typu pytloviny, různých fólií a podobně.
Tyto izolační vrstvy se snažte přes zimu porušovat co nejméně. Neznamená to však, že byste snad neměli na kompost přidávat nový materiál. Právě naopak, přísun nového bioodpadu je důležitý proto, aby se bakterie mohly množit a při své činnosti vytvářet teplo.
Pokud však budete nový materiál na kompost přidávat, udělejte to opatrně. Mulč pouze odhrňte, přidejte odpad a zase jej zahrňte a přikryjte.
Další pravidla pro kompostování v zimě
V zimě také zapomeňte na přehazování kompostu, které by umožnilo teplu uniknout. Počítejte také s tím, že v zimě bude obtížné shánět například spadané listí a rozmyslete se, zda si neudělat na podzim jeho zásoby.
Pokud ale nemáte možnost přidávat nový materiál anebo se o kompost pořádně starat, například protože přes zimu nejezdíte na chatu a kompost vám zamrzne, nic strašného se nestane. S tím, jak se teplota na jaře začne zvyšovat, začne se probouzet i váš kompost.
Zimní kompostování je tedy možné, není ani příliš složité. Stačí jen dodržovat několik jednoduchých pravidel.