Jak odstranit barvu z dřevěných oken, aby se nepoškodily. Vyvarujte se chybám

drevena okna barva
Zdroj: Pixabay
Autor: Magdaléna Poláčková

Dnes se podíváme na to, jak odstranit barvu z dřevěných oken, aniž by došlo k jejich znehodnocení. Pár jednoduchých vychytávek vám pomůže snadno odstranit barvu a vyvarovat se tak chybám, které by mohly způsobit poškození oken. Budete potřebovat pouze pár nástrojů.

Jak odstranit barvu z oken

Odstranění staré barvy je nejnáročnější fází opravy dřevěných oken. Stará jsou zpravidla natřená olejovými barvami, které se odstraňují poměrně těžko.

Existují velmi efektivní způsoby, jak barvu odstranit.

Ředidlo nebo petrolej

Bohužel ne vždy lze k odstranění barvy ze starých oken použít ředidlo. Lépe se v tomto případě hodí petrolej. Pozor! Při práci s petrolejem se nesmí v blízkosti vyskytovat oheň a místnost musí být dobře větraná.

Pro odstranění nátěru petrolejem se doporučuje zabalit dřevo hadříkem, navlhčit ho petrolejem a pevně utěsnit.Po několika dnech se dřevěné rámy jeden po druhém otevřou a sloupne se z nich oprýskaná barva.

Při vystavení otevřenému vzduchu se petrolej rychle odpařuje. To komplikuje odlupování staré barvy. Kousky barvy, které na dřevě nadále drží, bude nejjednodušší obrousit.

Domácí čistič dřeva

Pokud nemáte po ruce zmíněné nástroje, ani nechcete používat agresivní chemii z obchodu, můžete si vyrobit vlastní čistič.

Recept na přípravu – připravte si 4,5 litru vody, 900 gramů hašeného vápna, 1 kilogram sody a 1 kilogram křídy.

Sodu rozpusťte ve vodě, zahřáté na max. 60 °C a přisypte vápno a křídu a promíchejte. Směs je hotová k použití. Potřebné množství závisí na tloušťce barvy. Po aplikaci směsi použijte špachtli nebo očistěte povrch špachtlí nebo smirkovým papírem.

Jde to i bez chemie

Na výběr máte dvě možnosti, a to použít vysokou teplotu nebo broušení.

Vysoká teplota

Pokud potřebujete odstranit barvu co nejrychleji, vystavte ji teplotě okolo 250 °C. K tomu se vám bude hodit stavební fén, který je běžně dostupný. Barvu vystavte horkému vzduchu do té doby, dokud se barva nezačne sama nafukovat a odlupovat.

S fénem zacházejte maximálně opatrně, abyste se nepopálili. Také nemá smysl použít maximální teplotní výkon ve snaze urychlit proces. Dřevo ztmavne, až zuhelnatí. Odchlípnutou barvu odstraňte špachtlí, nebo nožem.

Broušení

Starou barvu lze odstranit také mechanicky. Budete potřebovat buď špachtli, nebo flexu se speciálním kotoučem. Kousky, které se vám nepodařilo odstranit ručně, obrousíte pomocí elektrického nástroje.

Dejte pozor, aby po broušení zůstala plocha rovná. Tato metoda se nehodí pro odstranění silné a popraskané vrstvy barvy, nebo špatně dostupná místa například v rozích.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz