Současná doba je v mnohém jiná než ta minulá. Dnes třeba kupujeme nábytek do bytu několikrát za život. Dříve tomu bylo tak, že si manželé pořídili vybavení bytu a to je obvykle provázelo po celé jejich společné žití. Nyní si mladí partneři pořídí do svého prvního bydlení pár kousků designového nábytku, který později vymění nebo doplní dalšími doplňky. Podle čeho vybírat materiál nábytku?
Nábytek dříve a dnes
Projdete-li se po některém ze zámku, jistě vás zaujme starožitný nábytek s intarziemi, který se obvykle dědil z generace na generaci. Byl vyrobený z kvalitního dřeva a jeho součástí byla drahá výzdoba. Nábytek měl rodinu reprezentovat a dodat jí na vážnosti.
Dnes plní nábytek trochu jinou funkci. Musí být hlavně praktický a jednoduchý, jak si káže doba, která nahrává minimalismu.
Lidé hledají nábytkové doplňky kvalitní a za rozumnou cenu. Takové jsou třeba i deskové materiály DTD, LTD, MDF, OSB. Většinou se liší hrubostí dřevěné drti a typem pojiva.
Jaké jsou výhody nábytku z masivu a jaké z dřevotřísky?
Kdo chce skutečnou kvalitu a neváhá za ni zaplatit i vyšší cenu, ten si vybírá nábytek z masivu. Pokud mu dopřeje dostatečnou péči, vydrží mu po dlouhou řadu let a ještě i jeho děti se z něho budou moci radovat.
Jenže, co dělat, když nechcete do nábytku investovat tolik, a přesto byste rádi bydleli v pěkném prostředí? Pak si pořiďte nábytek do bytu z dřevotřísky, a to buď s dýhováním, nebo laminem. Pod označením dýha se schovává tenký plát dřeva, který se lepí na dřevotřísku.
Lamino se používá u levnějších výrobků označených LTD. Může mít různý dezén napodobující přírodní dřevo. Dokonce je od něho na první pohled k nerozeznání.
Pro nábytek do obývacího pokoje, ložnice, jídelny i dětského nebo studentského pokoje je to ideální materiál. Je odolný vůči vlhkosti i chemikáliím a snadno se udržuje. Navíc jeho pořízení nezatíží vaši rodinnou kasu velkým výdajem.