Rajčatový protlak má v kuchyni mnoho využití. Ať už budete vařit rajčatovou omáčku, pizzu, rizoto, guláš nebo péct maso, tak všude tam můžete protlak z rajčat využít. Pokud máte přes léto přebytek rajčat, můžete je využít pro zásoby rajčatového protlaku na zbytek roku.
Co bude potřeba?
Na rajčatový protlak budete potřebovat hlavně rajčata, cukr, sůl a základní nádobí jako je velký hrnec, mixér a cedník. Dále si připravte sklenice, ve kterých budete rajčatový protlak uchovávat, a také zavařovat.
Rajčata si překrájejte na co nejmenší kousky. Do hrnce si na dno přidejte vodu, tak aby bylo dno do výšky 1 cm pokryto vodou. Dále do hrnce přidáte pokrájená rajčata, která budou postupně pouštět vodu také.
Voda se na dno hrnce přidává proto, aby se protlak nezačal u spodu hrnce ihned po zahřívání připalovat. Nemusíte se bát přidání vody do protlaku, protože při průběhu vaření se spousta vody vyvaří.
Příprava rajčatového protlaku
Hrnec naplňte rajčaty maximálně do ¾ jeho výšky. Při průběhu vaření bude rajčatový protlak zvětšovat svůj objem, a tak by mohl z hrnce přetékat. Hned jak začne protlak vařit, přidáte na 1 kg protlaku 35 g cukru a 30 g soli.
Celou směs promícháte a necháte vařit. Vařit budete tak dlouho, dokud se nevyvaří přebytečná voda a protlak nezačne houstnout. V průběhu vaření můžete protlak rozmělnit pomocí tyčového ponorného mixéru.
Díky rozemletí mixérem urychlíte délku vaření. Nezapomínejte při vaření protlaku na občasné míchání, aby se protlak nezačal připalovat. Jakmile bude protlak dostatečně hustý, tak obsah hrnce propasírujte přes cedník.
Skladování a domácí konzervace
Jakmile budete mít propasírováno, tak máte hotovo. Teď už stačí protlak jen správně zavařit, aby se v průběhu skladování nekazil. Protlak si rozdělte do několika čistých sklenic, které jsou určené ke skladování potravin a zavařování.
Protlak stačí zavařit na 80°C po dobu minimálně 10 minut, čímž dojde k jeho konzervaci. Po zavaření nechte sklenice s protlakem vychladnout víčkem dolů.