Pokud chcete sušit cibuli, tak je zapotřebí znát správný postup pro sušení cibule. Jestliže patříte mezi nadšence, kteří si pěstují vlastní cibuli na zahrádce, tak v našem článku zjistíte, jak cibuli uchovat co nejdéle. Takto usušená cibule vám pak může vydržet klidně až do další úrody. Jak tedy usušit cibuli?
Sušení cibule
Sušit cibuli musíte začít hned po sklizni. Jde o to, aby její slupka nezůstávala mokrá a ve vlhku.
Cibule jako taková sama o sobě bude mít vnitřní vlhkost vždy a té se rozhodně není potřeba zbavovat. Největší problém je však vlhkost mezi slupkou cibule, protože tam se může začít objevovat nechtěná plíseň.
Při sklízení cibule si musíte dávat především pozor na to, aby se s ní nikde moc nebouchalo, protože naražená cibule začne velmi rychle hnít a od ní mohou začít hnít i další cibule, které budete mít uskladněné vedle sebe.
Jak správně sušit cibuli?
Cibuli můžete sušit ve svazku nebo na sítu. Ideální je ihned po sklizni cibule ji za její nať svázat po cca 10 ks do svazku a pověsit natí nahoru. Takto je potřeba ji zavěsit do prostoru, kam neprší a kde přirozeně proudí vzduch.
Takto necháte cibuli sušit cca jeden měsíc a potom ji zbavíte natě a spodních fousků. Cibule pak naskládáte do dobře odvětrané bedny v jedné řadě. Nikdy nedávejte cibule na sebe.
Bedny pak strčte do chladné místnosti, ale dávejte zároveň pozor na to, aby cibule nezmrzla. Přemrznutá cibule se totiž začne rychle kazit.
Na co si dát pozor?
Největší pozor si musíte dávat hlavně na plíseň a hnilobu. Jak již bylo napsáno, tak cibule, které vám náhodou upadnou na zem, co možná nejrychleji snězte.
Pokud se vám stane, že vám do cibule zaprší, tak je potřeba ji nechat opravdu důkladně vyschnout. Voda totiž dokáže na sklizni napáchat opravdu hodně škody. Cibuli také nenechávejte zbytečně dlouho v zemi.
Podívejte také, jak správně uskladnit cibuli na zimu.