Umýt barvu, která vám nakapala tam, kde jste nechtěli, je jednouché. Rozhoduje ovšem čas. Čím rychleji totiž barvu umyjete, tak tím méně škody naděláte. Barva se dá nejlépe umýt, dokud ještě nezaschla. Jakmile vám barva zaschne, tak budete muset použít vhodné rozpouštědlo.
Umýt barvu z pevného podkladu je snadné
Umýt barvu z pevného podkladu zvládnete snadno i bez jeho poškození. Pokud vám ukápne barva na dřevo, kov nebo například plastové nářadí nebo parapet, tak ji jednoduše odstraníte.
Dokud ještě barva nezaschla, tak ji pomocí savého hadříku jakoby odsajte a potom rychle zbytek utřete vhodným ředidlem. Na originálním obalu barvy, kterou používáte, by mělo být uvedeno, čím přesně je barva ředitelná.
Nejčastěji se u nás používají ředidla s označením S 6006 nebo S 6001. Pokud je na obalu uvedené opačné označení, než máte doma, tak ho můžete klidně vyzkoušet a mělo by také fungovat.
Jak umýt barvu z měkkého a savého podkladu?
Někdy se stan, že vám ukápne barva například na koberec, oblečení nebo jinou textilii v domácnosti. Tady už je to větší problém, protože se jedná o savé podklady.
Máte tady vlastně dvě možnosti. Buďto kapku rychle odsajete pomocí ubrousku a pak pomocí ředidla se jen lehce pokusíte kapku vyčistit, nebo ji necháte zaschnout.
V případě, že necháte barvu zaschnout, tak ji potom odloupnete a skvrnu pod ní se pokusíte vyčistit pomocí pracího prášku a drsného kartáče.
V některých případech je poté lepší kapku nechat zaschnout, následně odloupnout a vydrhnout, a to zvláště u barevných textilií.
Jak umýt barvu z kůže?
Asi to každý zná, když maluje nebo něco natírá, tak se prostě nedají udržet ruce v čistotě. Základem je používat gumové rukavice, které vás od tohoto problému chrání.
Pokud se však stane a vy si ruce zamažete od barvy, tak je jednoduše můžete vyčistit také pomocí ředidla. Po použití ředidla však ruce okamžitě opláchněte vodou, aby nedošlo k poškození pokožky.