Pokud postavíte například dřevěnou boudu tvořenou z desek, tak se může stát, že se mohou časem desky rozjet a bude potřeba vyplnit spáry. Ty nejlépe zaplníte speciálním truhlářským tmelem. Jaký je celkový postup?
Prvně desky očistěte
Jestliže chcete vyplnit spáry mezi deskami, tak si jako první musíte správně připravit povrch. Ten budete muset očistit od uvolněných částí a jiných nečistot. Ideálně k tomu poslouží smirkový papír nebo malá frézka do ruční brusky. Snažte se co nejméně zajíždět do dřeva, které je zdravé.
Naopak pokud narazíte v některé části desky na hnilobu, kaz nebo jinou nesrovnalost, můžete ji pomocí frézky a ruční brusky vybrousit a pak kompletně zaplnit tmelem. Snažte se, aby byl povrch co nejvíce hladký dřív, než použijete tmel.
Jak správně vyplnit spáry mezi deskami?
Jak již bylo zmíněno, tak můžete využít speciální truhlářský tmel nebo jiný tmel, který je vhodný na dřevo. Na trhu najdete nabídky i barevných tmelů, takže můžete rovnou vybrat tmel, který má podobnou barvu, jako dřevo, které budete opravovat.
Před použitím tmelu dřevo odmastěte pomocí technického benzínu a nechte vyschnout.
Pak naneste tmel tak, aby byla vyplněná celá spára nebo díra po opravě kazu desky, a nechte vyschnout. Nebojte se nechat tmel přečnívat přes vyplňované místo.
Zbývá opracovat tmel a nalakovat
Po správném zavadnutí a vytvrdnutí tmelu bude potřeba ho vybrousit tak, aby byl v jedné rovině s plochou, kterou opravujete. Ideální je nechat tmel vytvrdnout minimálně 24 hodin. Při nanášení ve větším rozsahu tuto dobu můžete klidně prodloužit až na 48 hodin.
Jestli je tmel správně vytvrdnutý, poznáte nejlépe nehtem, který by do tmelu neměl jít natlačit. Tmel se dá brousit podobně dobře jako dřevo. Po vybroušení můžete přejít k lakování celé plochy. Díky laku by mělo mít dřevo stejnou barvu jako tmel, takže pak nepoznáte opravovaná místa.
Pokud budete potřebovat vyplnit větší díru, tam není špatné pod tmel dát ještě vrstvu dvousložkového epoxidu a až teprve potom tmel.