Pokud přemýšlíte v této době stavět rodinný dům, tak se musíte zamyslet nad několika věcmi. Vyplatí se stavět dům? Měl bych ho raději koupit? Nebo si objednat dům od developera?
Výhody proč se rozhodnout pro rodinný dům
Pokud vlastníte svůj dům, je to určitě výhoda. Cesta ke svému rodinnému domu může být velmi dlouhá, pokud se rozhodnete pro jeho stavbu. Pokud chcete bydlet rychle, tak je určitě lepší se vydat cestou koupě postaveného domu.
Pokud se rozhodnete postavit rodinný dům, připravte se na strastiplnou cestu velkých investic a povinností. Stavební zákon se snaží cestu pro stavbu rodinného domu pro stavebníky zlehčovat, ale v podstatě je cesta od povolení, až ke stavbě domu velice zdlouhavá.
Rozhodnutí před pořízením rodinného domu nebo jeho koupí, by se mělo řídit podle toho, zda potřebujete své bydlení vyřešit rychle nebo si můžete dovolit čekat. Počítejte s tím, že pokud se rozhodnete stavět dům, tak budete bydlet nejdříve za dva roky.
Pokud budu stavět rodinný dům, tak co musím udělat?
Pokud se rozhodnete stavět rodinný dům, musíte si jako první sehnat pozemek pro stavbu domu. Už při výběru pozemku musíte vybírat pozemek, který je určený k zástavbě. Nenechte se napálit a nekupujte pozemek, který není v zastavitelném území.
Jestli máte vyřešený pozemek ke stavbě rodinného domu, musíte myslet na přípojky, které rodinný dům potřebuje. Přípojky jako jsou voda, elektřina a zdroj vytápění jsou neodmyslitelnou součástí rodinného domu.
Další částí rozhodování jsou varianty, jakým způsobem budete svůj rodinný dům stavět. Pokud na výstavbu spěcháte, a chcete ji mít bez práce, tak jedinou cestou je stavební firma, které dodáte projekt domu, a ta ho zhotoví na klíč. Jestli chcete při výstavbě domu ušetřit, tak se budete muset vydat cestou stavby domu svépomocí.
Jak postupovat při stavbě rodinného domu?
Před výstavbou rodinného domu musíte zajít na stavební úřad, kde se dozvíte, jaké kritéria má konkrétní stavební úřad k výstavbě rodinného domu. Úředník vydává pokyny, které jsou nezbytnou součástí stavebního povolení.
Stavební povolení běžně obnáší projektovou dokumentaci domu, kterou by měl zhotovit profesionální projektant. Stavebník má také možnost si už vyhotovený projekt domu zakoupit. Pokud ale máte představu vlastního domku, musíte si nechat namalovat konkrétní projekt.
Další podmínky, které si stanovuje stavební úřad k povolení pro rodinný dům, jsou většinou povolení hygienické stanice, hasičů, všech sousedů, statické posouzení, povolení územního plánování a další. Určitě se vyplatí první návštěva stavebního úřadu, kde se stavebník dozví, co vše musí zařídit před podáním stavebního povolení.