Jestliže potřebujete vybudovat vjezd k pozemku, tak si na to nemusíte hned volat drahou firmu. Jsou totiž případy, kdy to zvládnete i svépomocí a za třetinu ceny. Cena nového vjezdu k pozemku je však u každého jiná, protože se liší dle umístění pozemku a vzdálenosti od silnice.
Vybudovat vjezd k pozemku musíte dle projektu
V 99 % případů budete vjezd k pozemku řešit podle jasně daného projektu, který bude muset být schválen správcem silnic, ale také například policií. Pokud povede příjezdová cesta i přes obecní pozemek, tak bude muset být schválen i obcí.
Vybudování vjezdu k pozemku má svá jasná pravidla co se týče šířky, délky, odvodnění a sklonu. To jsou vše skutečnosti, které při budování vjezdu musíte brát v potaz. Před tím, než začnete s výkopovými pracemi, tak si rozhodně projekt řádně prostudujte.
Jak vybudovat vjezd k pozemku?
Vjezd k pozemku si nechte zaměřit ideálně geodetem, aby měl jasně danou pozici dle projektu a začněte s výkopem. Pokud je nutné, aby bagr stál při kopání na silnici, tak zajistěte bezpečnost provozu.
Vykopat nájezd musíte ještě minimálně půl metru přes danou hloubku, aby bylo možné vybudovat stabilní a pevný tzv. kufr. Kufr pak vysypete makadamem, který pořádně zhutníte.
Na makadam potom přijde vrstva betonu nebo jiného pojezdového materiálu, který si zvolíte.
Nezapomínejte na krajnice a odvodnění
Každý správný vjezd by měl mít dobře vybudované kraje, které se většinou dělají pomocí patníků. To proto, aby dešťová voda odtékala do spodního žlabu, který musíte na svém vjezdu vybudovat.
Při malování projektu a umístění vjezdu myslete na správnou šířku. Vjezd by měl mít minimálně 3 metry, ale čím širší si vjezd na pozemek uděláte, tak tím pohodlněji se vám bude na pozemek najíždět a zase vyjíždět.
Nemyslete však jen na osobní auta. V případě, že budete stavět dům, tak budete potřebovat na pozemek dostat i těžkou techniku.