Šetřit vodou jde doma snadno. Ušetřete tím i peníze za účty

šetřit vodou
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

V dnešní době je téměř nutností šetřit vodou. Pokud nechcete mít obrovské účty za vodné a stočné, tak se musíte zamyslet nad spotřebou vody v domácnosti a přijmout úsporná řešení. Úsporných řešení existuje opravdu velká spousta a mnoho lidí o nich nemá ani tušení.

Šetřit vodou můžete například na toaletách

Každý může šetřit vodu v domácnosti správných zdrojem vody ke splachování. Splachovat pitnou vodou je doslova zbytečné a pokud máte jinou možnost, tak ji rozhodně využijte. Jako první zdroj, který může nahradit splachování pitnou vodou, je vlastní studna.

Vybudovat vlastní studnu je však velmi náročné, a proto je jednodušší si u domu vybudovat retenční nádobu, do které budete zachytávat dešťovou vodu ze střechy a tu potom budete využívat pomocí tlakového čerpadla ke splachování na toaletách.

Napojení tohoto systému není nijak složité a ani nákladné, protože se dokáže během dvou let zaplatit na spotřebě vody.

Dále můžete šetřit vodou ve sprše nebo vaně

Jednoduše můžete šetřit vodou pomocí speciální vychytávky, kterou si vyrobíte do rukojeti sprchové hlavice. Většinou při sprchování proteče více vody, než je ve skutečnosti potřeba, a proto ji můžete klidně zredukovat až na 1/3.

Stačí si vzít gumu, ze které se vyrábí gumové těsnění. Vykroužíte si z ní kroužek, který bude v průměru stejně velký, jako těsnění které je usazeno mezi sprchovou hlavicí a sprchovou hadicí.

Kroužek z gumy je potom potřeba uprostřed provrtat vrtákem o průměru 3 mm. Kroužek nasadíte za těsnění a zbrzdíte tak průtok vody, který proteče při sprchování sprchovou hlavicí.

Uvažovat můžete i o čističce vody

V dnešní době se čím dál častěji využívají také čističky odpadních vod, přes kterou můžete také filtrovat právě dešťovou vodu.

Přefiltrovanou dešťovou vodu potom můžete používat ke sprchování, kde ušetříte další výdaje za účet za vodu. Pokud budete používat čističku k filtrování odpadních vod, tak je vhodné tuto vodu potom používat právě ke splachování toalet.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz