Pokud potřebujete odstranit smůlu ze dřeva, tak použijte vždy správnou techniku. Odstranit smůlu ze dřeva můžete jak před jeho zpracováním, tak i na hotovém nábytku. Na hotovém nábytku je to o to těžší, že si musíte dávat pozor na povrchovou úpravu. Ve většině případů se to však týká hlavně zahradního nábytku.
Odstranit smůlu můžete mechanicky snadno a rychle
Jednoduše můžete odstranit smůlu ze dřeva mechanicky i bez poškození původního laku. Smůla se objevuje v tekutém stavu. Po chvilce však začne krystalizovat a na vzduchu úplně zatvrdne. Smůlu potom jednoduše odloupnete pomocí dláta.
Pod odloupnutou pryskyřicí se vám udělá taková mapka, kterou jednoduše z povrchu nábytku vyleštíte hadříkem. Někdy se však může stát, že bude flek ještě lepit a rozleštit se vám ho nepodaří tak snadno. Potom budete muset použít trochu chemie.
Jak odstranit smůlu chemicky?
Chemicky odstranit pryskyřici musíte tak, že ji prostě rozpustíte. Pryskyřici můžete rozpustit pomocí technického benzínu, acetonu, benzínového čističe nebe terpentýnu. Vždy si jen lehce namočte hadřík a smůlu se snažte krouživým pohybem dostat z povrchu pryč.
Pokud budete mít smůlu na kapotě auta, tak raději zakupte speciální odstraňovač smůly z laku, který nepoškodí lak auta. Tam se to totiž nedá opravdu udělat tak jednoduše, jako u lakovaného dřeva.
V případě, že budete chemicky odstraňovat smůlu z lakovaného nábytku, tak to raději dělejte postupně a několikrát. Vyvarujte se příliš silnému tlačení, které by mohlo lak také poškodit.
Po odstranění chemickou cestou bude potřeba vše pořádně opláchnout
Pokud budete odstraňovat smůlu chemickou cestou, tak se předem snažte také zjistit, jakou povrchovou úpravu má váš nábytek a podle toho zvolte vhodný typ rozpouštědla.
Po chemickém odstranění smůly z nábytku vše pořádně opláchněte vodou, aby rozpouštědlo nemohlo působit na nábytku příliš dlouho. Snažte se tuto činnost dělat ve stínu mimo slunce a vždy se snažte odstranit smůlu co nejjemněji a bez tlačení.