Ať už k rozhodnutí postavit příčku v bytě dojdete kvůli rozrůstající se rodině nebo je důvod jiný, nemusíte vždy na tuto práci volat zedníka.
Je těžké si postavit příčku?
Pro klasického domácího kutila není postavit příčku žádný problém. V první řadě si musíte rozmyslet, jak přesně by měla příčka vypadat, a ve kterém místě by zhruba měla stát. Před zahájením stavebních prací, je dobré si prostor vyklidit. Pokud už v místnosti musí něco zůstat, například nábytek, důkladně ho zakryjte.
Postavit příčku opravdu není žádná věda. Rozmyslete si, z jakého materiálu budete příčku vyrábět. Máte možnosti výstavby z klasických cihel, tvárnic, sádrokartonu nebo v poslední řadě ze slisovaných dřevěných desek.
Nejrozšířenější variantou, jak postavit příčku, je v dnešní době použití sádrokartonových desek. Tuto variantu většina lidí zvolí kvůli únosnosti stropů, a také kvůli čisté instalaci v bytě. Rozhodně naděláte méně nepořádku stavbou příčky ze sádrokartonu, než když se vydáte cestou cihel nebo tvárnic.
Jak postavit příčku z cihel a tvárnic?
Jestli se tedy rozhodnete postavit příčku v bytě pomocí cihel nebo tvárnic, tak vždy záleží na první řadě, a také spojích po okolních stěnách. Jestli chcete postavit příčku pořádně, je dobré si do okolních stěn navrtat železné dráty o průměru alespoň 6 mm, které zastavíte do budoucí příčky.
Základní řadu cihel nebo tvárnic si musíte pořádně vyrovnat do vodní váhy, protože pokud špatně založíte první řadu, tak už se s tím pak pořádně nedomluvíte. Nezapomeňte u cihel i tvárnic každou řadu překládat, tak aby byla příčka co nejpevnější.
Spojovat oba druhy materiálu můžete na klasickou zdící maltu nebo na pěnu určenou k lepení cihel a tvárnic. Jakmile budete mít příčku v bytě vyzděnou, dalším krokem je nános lepidla s perlinkou. Perlinka je plastová síť, která celou příčku zpevní. Po nanesení lepidla už přichází finální omítková vrstva, kterou můžete vymalovat.
Stavba příčky ze sádrokartonu nebo dřevěných desek
Postavit příčku z dřevěných desek nebo sádrokartonu je velice podobné. Pokud budete stavět příčku ze sádrokartonu, musíte si udělat kostru z hliníkových profilů. Tato kostra se odborně nazývá rastr. Tento rastr potom z jedné strany obložíte sádrokartonem, a mezeru mezi profilem vyplníte pomocí skelné vaty nebo polystyrenem. Tato vrstva slouží jako izolace tepla i hluku.
Jestli se rozhodnete postavit příčku pomocí dřevěných desek, tak je postup velice podobný jako u sádrokartonu. Tady si jen můžete vyrobit rastr ze střešních latí, které stejně jako u hliníkových profilů pevně připevníte do okolních stěn, podlahy i stropu. Stejně jako u sádrokartonu jednu stranu obložíte pomocí dřevotřískových desek, a mezeru vyplníte pomocí skelné vaty nebo polystyrenu. Přiklopíte z druhé strany a příčka stojí.
Finální úprava u sádrokartonu je trochu jednodušší, protože stačí jen zapravit spáry a dírky od šroubů. Po tomto zapravení můžete okamžitě malovat. U příčky z dřevěných desek musíte stěnu natáhnout lepidlem zase pomocí perlinky a postup je potom stejný jako u zděné příčky. Stěnu z dřevěných ( OSB ) desek můžete také obložit.
Podívejte i na naše další nápady do bytu.