Bobkový list má v sobě mnoho užitečného, ale víte, že je i alergen?

bobkový list
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Šmídová

Bobkový list patří mezi takové dvojsečné v uvozovkách zbraně. Za prvé je to velmi léčivý druh a na druhé straně silný alergen. Asi takhle – když je někdo alergický na skořici, tak obvykle ruku v ruce s tím jde i alergie právě na toto koření. Nicméně dnes si povíme spíše o jeho dalších účincích, které jsme nezmínili minule. Tak nikdo například neví, odkud sušený list vavřínu, jak se tomuto koření také říká, přímo pochází. Spekuluje se o Malé Asii. Kromě toho se dále používá při různých zdravotních neduzích. Velmi často jej využívají diabetici neboli lidé trpící cukrovkou. A co ještě dokáže?

Bobkový list odstraní z těla přebytečnou sůl

Bobkový list dokáže provést očistu těla různými způsoby. U přebytečné soli se musí vyrobit tzv. domácí kúra připravená za pomoci tohoto koření. Je potřeba 300 ml vody, do které se vloží 5 g bobkového listu. Vše se dá na plamen a vaří zhruba 10 minut.

Bobkový list, tedy odvar z něj, se musí nechat vychladnout a pije se během celého dne, ale po menších doušcích přibližně do 8 hodiny večerní. Maximální doba, kdy se může tato kúra užívat jsou 3 dny. Mimo toho všeho též pomáhá s usazováním krystalků kyseliny močové v kloubech.

Pálení žáhy bude minulost, zlepší i pokožku

Bobkový list a pálení žáhy. Velmi dobrý nápad proti tomuto pocitu. Když pálí žáha, je to hodně nepříjemné. Každý si tedy rád od tohoto zcela jistě pomůže. Tento vavřín je také silnou přírodní prevencí proti nadýmání a plynatosti. Ženy jsou často posedlé pokožkou, mimo jiného tedy. Pro ně je tu v tom případě také něco.

Bobkový list se rozdrtí v hmoždíři a smíchá se s vodou. Pak se přendá na plamen, převaří a scedí. Směs se poté nanese na obličej pomocí vatového tampónu a nechá chvílí působit. Poté už se jen omyje vodou.

Pro diabetiky, proti hmyzu, bolestem a mnoho dalšího

Bobkový list neboli vavřín je opravdu další blahodárné koření. Snižuje cholesterol, hladinu triglyceridů a glukózy v krvi, dále pomáhá se zpracováním inzulínu. Odvary a obklady z bobkového listu zase pomůžou, když nás poštípe hmyz, ale také proti otokům, poraněním a dalším podrážděním pokožky.

Bobkový list, tedy 50 g, se zalije 200 ml lihu, nechá se louhovat 1 den a nakonec se přidá 400 ml olivového oleje. Je nutné zahřívat směs ve vodní lázni až 5 hodin. Směs se posléze scedí, nechá vychladnout a skladuje v uzavíratelných lahvičkách.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz