Někdy je potřeba vyrovnat křivou zeď v domě z estetického důvodu. Jindy zase z funkčního, aby se dala například pořádně osadit kuchyňská linka. Ve většině případů trápí křivá zeď majitele starých domů. Dříve nebyla tak dobrá vyměřovací technika a stavělo se víceméně od oka. Pojďme se tedy podívat na to, jak vyrovnat zeď.
Vyrovnat zeď můžete pomocí lepidla a nové omítky
Když chcete vyrovnat zeď, která je křivá maximálně do 5 cm od výchozího bodu, tak to většinou můžete zvládnout pomocí lepidla a omítky. Vezměte si rovnou vodováhu nebo alespoň rovnou desku a proměřte si místa na zdi, která je potřeba dorovnat.
Můžete si na zeď připevnit vodící lišty, pomocí kterých budete potom zeď dotahovat. Srovnat se to však dá i bez nich. Do míst, která jsou potřeba dohodit, budete postupně přidávat lepidlo.
Pokud se jedná o větší vrstvu, tak budete muset přidávat lepidlo na několikrát po jeho vytvrdnutí. V průběhu dohazování si pořád hlídejte pomocí latě, aby byla zeď rovná.
Jak vyrovnat zeď, která letí třeba o 30 cm?
Ano, i takové případy jsou. Jak už bylo na začátku zmíněno, tak dříve se stavělo opravdu od oka a někdy se vám může zeď v místnosti rozcházet třeba i o těch 30 cm. V takovém případě už lepidlo a omítka nepomůže a musí se to vyřešit stavebně.
Jelikož většinou zdi stojí na základu, tak ji nebudete moci dostavět pomocí cihel, protože by došlo k velkému zatížení. Ideální řešení je udělat rastr ze dřeva nebo hliníkových profilů, na který potom nasadíte sádrokarton.
Při srovnávání můžete rovnou i zateplovat
Pokud se rozhodnete srovnávat zeď z vnitřní strany domu, tak můžete rovnou i zateplovat. Prostor mezi rastrem starou zdí můžete vyplnit pomocí minerální vaty nebo polystyrenu.
Zateplovat zeď má však smysl pouze u obvodové zdi. Pokud se jedná o vnitřní zeď, tak tam by potom měla smysl maximálně akustická izolace pomocí minerální vaty.