Jak vybudovat terasu svépomocí snadno a levně. Ušetřete za drahé řemeslníky

terasa u doma
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Vybudovat terasu u domu svépomocí ušetří nemálo peněz. Je však dobré nešetřit na materiálu, protože čím kvalitnější materiál, tak tím déle vám pak terasa vydrží. Postavit terasu tedy můžete i v jednom člověku bez speciální firmy.

Prvně je důležité si říct, z čeho terasu vyrobit. Posléze si povíme i to, jak terasu postavit.

Z čeho postavit terasu?

K budování terasy je vhodné si sehnat kvalitní dřevo. Vždy se dívejte zvlášť po terasových prknech z tvrdého nebo exotického dřeva. Naopak na kostru, kde budete používat větší trámy, klidně můžete použít dřevo smrkové.

Dřevo musí být vždy impregnované, aby dokázalo odolat vlhkosti a houbám. Prodávají se k tomu speciální impregnace.

Terasová prkna mohou být místo impregnace lakovaná, ale to ze všech stran. V některých případech můžete narazit už rovnou na lakovaná terasová prkna již od prodejce.

Jak vybudovat terasu u domu

Při stavbě terasy u domu je důležité myslet na to, aby se dřevo nepokládalo přímo na zem. Proto je dobré si někde sehnat starší dlaždice..

Dlaždice si poté narovnáte na místo, kde má stát terasa. Klidně stačí jen bodově. Na dlaždice si následně umístíte rektifikační terče pro terasy, na které bude umisťovat trámky.

Z trámků si uděláte rastr, na který pak budete přidělávat terasová prkna. Zde je vhodné použít distanční terasové podložky, které vymezí prostor mezi prkny a také mezi trámem a prknem.

Díky tomu se vám nebude dotýkat dřevo na dřevo. V tomto prostoru totiž zůstává vlhkost, která může ničit dřevo.

Na co při budování terasy nezapomenout?

Terasu nezapomeňte pořádně dotáhnout. Při stavbě terasy je tedy velmi důležité k sobě dřevo pořádně spojovat, aby vydrželo co nejdéle a také z toho důvodu, aby nedocházelo ke kroucení a posunu dřeva.

Na spojování dřeva v terase se prodávají i speciální terasové vruty, které jsou nerezové. Většinou dokážete sehnat i přesně vruty do různých druhů terasových prken.

Použít nerezové vruty se rozhodně vyplatí, protože se dají pořídit jen za pár korun. Místo, kde je vrut zavrtaný, je pak chráněno proti rzi a vytváření hniloby ve dřevě.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz