Na domácí cider budete potřebovat v podstatě jen jablka, kterých někteří zahrádkáři mají dostatek z vlastních zdrojů. Cider je v podstatě takové jablečné víno, které má přibližně 6 procent alkoholu. Má velmi příjemnou a osvěžující chuť, v létě ho tak můžete klidně zaměnit za pivo.
Domácí cider vyrobíte v kvalitní kvasné nádobě
Na domácí cider budete potřebovat skleněnou kvasnou nádobu, někdy nazývanou jako demižon. Dále budete potřebovat zátku, která bude mít v sobě i tzv. bublátko pro odfukování nahromaděného plynu z kvašení. Běžně se toto bublátko prodává v domácích potřebách pro kvašení vína.
Dále ke správnému kvašení budete potřebovat temnou místnost, kde je zhruba deset až patnáct stupňů. Na kvalitně kvašený domácí cider budete muset zhruba dva měsíce od jeho zpracování počkat.
Jak vyrobit domácí cider?
Postup výroby cideru je opravdu jednoduchý. Postačí vybrat dobrá jablka, která nesmí obsahovat hnilobu, a ty vylisovat. Jablka je dobré rozbít na malé kousky a potom prohnat lisem na ovoce. Jde o to mít co nejčistější jablečnou šťávu, které dosáhnete i použitím plátna v lisu na ovoce.
Jablečnou šťávu můžete smíchat i s cukrem pro její lepší chuť. V podstatě by se dalo říct, že je dobré jablečnou šťávu dochutit tak, aby vám chutnala i samotná k pití. Potom jablečnou šťávu přelijte do kvasné nádoby a zavřete pořádně kvasnou zátkou.
Při kvašení bude šťáva zvětšovat svůj objem, a proto neplňte nádobu až po její hrdlo, ale tak zhruba do 90 % jejího objemu.
Kvasná nádoba musí být dokonalé čistá
Pro správně kvašený cider musíte mít opravdu dokonale čistou kvasnou nádobu. Před plánovanou výrobou cideru tedy proveďte správnou dezinfekci demižonu či jiné kvasné nádoby. Pokud by se stalo, že vám v nádobě něco bude plesnivět, tak ji budete muset vysířit.
K vysíření postačí menší sirný knot, který zapálíte a na kousku drátu pomalu spustíte do kvasné nádoby, kde ho necháte vyhořet. Po vysíření musíte nechat nádobu pořádně vyvětrat a znovu pořádně umýt.