Velikonoční vejce by neměla chybět na svátečním stole. Nejkrásnější jsou kraslice malovaná malérečkami, ale hezky vypadají také ta, která si ozdobíte sami.
Od doby raného křesťanství jsou kraslice symbolem Velikonoc. Představují plodnost a znovuzrození, což je podstata tohoto nejvýznamnějšího křesťanského svátku. Proto by velikonoční vejce neměla chybět na svátečním stole. Nejkrásnější jsou kraslice umně malovaná malérečkami, ale hezky vypadají také ta, která si ozdobíte doma. K tomuto účelu je možné použít přírodní barvy, které vám poskytne vaše domácnost. Které to jsou?
Jak správně připravit vejce na barvení
Kupovaná vejce mívají na sobě číselný kód, který byste před samotným barvením odstranit. Kromě toho vejce musejí být dobře odmaštěná, aby barvu na sebe dobře chytaly. K tomuto účelu lze použít kapku saponátu ve vodě, nebo ocet. Ten také odstraní označení vajec. Nebo můžete použít vodu a tekutý písek.
Velikonoční vejce lze barvit také zastudena. Před tím je ovšem nutné je uvařit. Před samotným vařením by vejce měla mít pokojovou teplotu, chcete-li se vyvarovat toho, aby popraskala. Taková vejce kazí výsledný dojem z barvení. Vejce vložíte do vařicí vody a necháte 10 minut vařit. Ihned je nutné je pak zchladit ve studené vodě, aby šla dobře loupat.
Připravte si přírodní barviva
Možná ani sami netušíte, jaké poklady vaše domácnost nabízí k barvení. Přírodními barvivy nabarvená vejce vypadají přirozeně a vkusně. Budou zajímavou ozdobou svátečního stolu.
- Zelenou barvu získáte z vyvaření kopřiv, jarní trávy nebo špenátu
- Na hnědou vám vejce obarví slupky z cibule i černý čaj. Čím více cibulových slupek použijete, tím sytější hnědou získáte.
- Bílá vejce můžete také nabarvit na modrou barvu pomocí nastrouhaného červeného zelí. Když přidáte kapku octu, bude barva fialovější, s jedlou sodou naopak tyrkysová.
- Žlutá vejce budete mít, když použijete kurkumu.
- Růžová vznikne použitím strouhané syrové červené řepy nebo červeného vína.
Výše uvedené suroviny povaříte asi půl hodiny ve vodě. Pak vzniklou barevnou tekutinu přecedíte a necháte vychladit. Přidáte několik lžic octa a můžete se pustit do barvení. Natvrdo uvařená vejce naložíte do barvy a necháte v ní raději přes noc, aby byla barva sytější.
Druhá možnost barvení je taková, že si nejprve vyvaříte barvu, tu zcedíte a přidáte do ní syrová vejce, která v barvě uvaříte po dobu 10 minut. Pak je zchladíte. A máte nabarveno a Velikonoce mohou začít.