Během zimy skleník odpočíval a vy s ním. S prvními jarními paprsky však je třeba udělat několik zásadních úprav, aby byl váš skleník opět v kondici a přinášel vám radost a užitek z vlastních výpěstků. Tak jak se dělá jarní úklid, i na skleník čeká generální úklid. Jak byste ho měli připravit na nadcházející sezónu?
Vše staré musí pryč
Nejvhodnější čas na úklid ve skleníku je tehdy, kdy je venku slunečno a nemrzne. Podstatné je zbavit půdu uvnitř skleníku všech zbytků odumřelých loňských plodin a plevele včetně kořenů. Existuje totiž předpoklad, že na nich přezimovali škůdci, kteří by se do vaší úrody pustili i letos a mohli by ji znehodnotit. Pokud máte půdu ve skleníku v používání už pár let, odborníci doporučují ji vyměnit, protože by mohla být unavená a nedávala by velké výnosy. Dalším řešením je tu původní dobře prohnojit koňským hnojem.
Natírejte, umývejte a opravujte
Součástí skleníku jsou hydraulické otevírače oken, které je třeba prohlédnout, jestli všechny pracují tak, jak mají, případně provést jejich opravu. Zkontrolovat je nutné také jednotlivé okenní tabulky a ty prasklé vyměnit. Pochopitelně byste neměli zapomenout okna umýt, aby byla čistá, a k rostlinám se tak dostalo dostatek světla a mohly dobře prospívat.
Jakmile bude venku příznivá teplotu na natírání, můžete se pustit do nového nátěru skleníku, jenž ochrání kovovou konstrukci před nepříznivými vlivy počasí. Opravu si možná vyžádá také podezdívka, kterou byste měli zbavit mechu například roztokem modré skalice.
Zasaďte první semínka a předpěstujte si sazenice
Březen byl ideálním časem na sadbu prvních semen ředkviček, raných salátů, česneku, bylinek i kořenové zeleniny. Jestli jste nezaháleli, jistě již máte vysetou také papriku, rajčata a lilky. A letos můžete vyzkoušet nasadit také melouny, pokud jste to ještě neudělali. A pochopitelně nemůžete zapomenout ani na předpěstování sazenic vašich oblíbených okrasných letniček, kterými si zdobíte okolí svého domu a zahradu. Mezi nejčastěji sázené bývají begónie voskovky, petúnie, fuchsie či kraspédie. Pro výsevní substrát lze použít směs rašeliny, písku, zeminy a kompostu nebo si koupíte substrát už namíchaný. Při sázení semen je vhodné držet se doporučení výrobce, která jsou uvedená na sáčku se semeny, a nesnažit se výsev příliš uspěchat. Mohly by vám vyrůst slabé rostliny, které by trpěly nedostatkem světla nebo nízkými teplotami.