Někdy se může počasí na jaře chovat jako na houpačce, a to může být klidně už více jak 15 stupňů. Vyšší teploty probudí stromy a jiné malé rostlinky. Z ničeho nic však za pár dnů mohou teploty přes noc zase klesnout pod bod mrazu, ne nadarmo se mluví o aprílovém počasí. Pro květy a malé rostlinky je to ale ohrožující. Jak ochránit úrodu před mrazem?
Ochrana úrody před mrazem za použití chvojí
Pokud musí být provedena ochrana úrody před mrazem například pro jahody, česnek nebo jiné plodiny, které jsou venku při mraze, tak můžete efektivně použít chvojí. Pro rostlinky je nejhorší holomráz. Pokud jsou například zapadané pod sněhem, tak je pro ně vše v pořádku.
Když si v lese naděláte chvojí například ze smrku nebo jedle, tak ho můžete použít jako takovou peřinu na své rostliny. Díky tomu je dostatečně ochráníte proti mrazu.
Jak ochránit květy před mrazem?
K jaru neodmyslitelně patří první květy ovocných stromů, jako jsou například meruňky. Jedna mrazivá noc však může dokonale zničit celou úrodu, a to je obrovská škoda.
Možností, jak ochránit květy při mrazivém počasí, je pod stromem vytvořit dostatečný zdroj tepla. Můžete rozdělat oheň například v barelu, použít římskou svíci nebo i balík slámy.
Takový oheň se však vždy musí střežit, aby nedošlo k rozšíření požáru. Oheň musí hořet v dostatečné vzdálenosti od květů, aby nedošlo k jejich poničení.
V zahrádkářství koupíte i profesionální postřik, který se dá aplikovat 2 dny před očekávaným mrazem přímo do květů. Tento postřik dokáže ochránit květy před mrazem až do minus pěti stupňů.
Vyzkoušet můžete i postřikovač a obyčejnou vodu
Jednou z nejlevnějších variant, jak může proběhnout ochrana úrody, může být obyčejná voda. Při mrazivé noci můžete dát vodu do zahradního postřikovače a aplikovat ji rozprachem na stromy a květy.
Díky aplikované vodě v dostatečném rozprachu může na květech vznikat ledová krusta, která květy před silným mrazem ochrání. Je to podobné jako když sníh chrání malé rostlinky v zemi.