Pěstovat mrkev na zahradě se vyplatí nejen z ekonomického hlediska, ale hlavně z důvodu, že si ji vypěstujete sami bez chemických přísad a hnojiv. Jedině u doma vypěstované mrkve máte 100% jistotu, že neobsahuje žádné chemické postřiky a máte tak vlastní bio mrkev. Pokud se budete o svou domácí mrkvičku dobře starat, tak se můžete dočkat velké a sladké úrody.
Jak pěstovat mrkev v domácích podmínkách?
Pěstovat mrkev musíte v dobře připravené půdě. Před výsadbou je velice důležité si půdu zkypřit pomocí rýče a potom pořádně rozhrabat. Ideální je tuto činnost udělat ještě před zimou, aby zkypřená půda prošla i mrazem.
Po rozhrabání místa, kde budete mrkev sázet, si udělejte delší řádky minimálně 50 cm od sebe. Při výběru semínek mrkve budete mít na výběr z několika druhů. Výrobci nabízí různě velké mrkve od baby mrkve až po velké mrkve k uskladnění.
Pěstovat mrkev budete od semínka
Do přichystaných delších řádků potom doslova nadrobíte semínka mrkve. Řádek by měl být zhruba 3 cm hluboký. Po nadrobení semínek do řádků je přihrnete okolní hlínou a necháte samovolně růst.
Až po vylezení prvních rostlinek můžete začít s pravidelnou zálivkou. Čím více vody bude mrkev mít, tak tím se jí bude v zemi více dařit.
Někdy se může stát, že mrkev v průběhu růstu v zemi praskne. I když je pravdou, že taková mrkev by se běžně na pulty obchodů nedostala, tak prasklá mrkev rozhodně nijak nevadí a není to vůbec na škodu.
Snažte se po celou dobu držet záhon čistý bez plevelů, který je v případě výskytu potřeba okamžitě likvidovat, aby nekradl mrkvi živiny z půdy.
Jak jednotit mrkev?
Jelikož pěstovat mrkev ze semínka většinou nejde jinak než pomocí nadrobení semínek do řádků, tak je potřeba mrkev jednotit. Ale nemějte obavy, jednocení mrkve není nic složitého.
A kdy mrkev jednotit? Když v řádku vyleze několik rostlinek namačkaných na sobě, je nutné je vytrhat a nechat vždy jen jednu rostlinku cca po 5 cm.
Vždy vybírejte při jednocení ty nejkrásnější kousky, které v zemi necháte. S jednocením mrkve rozhodně dlouho neotálejte, protože se pak mezi sebou jednotlivé rostlinky brzdí v růstu.