Zrání betonu je velmi důležitou součástí samotného betonování a nesmí se podcenit. I při zrání betonu se dá totiž nadělat spousta chyb, která potom ve výsledku ovlivní kvalitu celého betonového povrchu. Pokud tedy chcete mít beton opravdu dobře udělaný, tak se pojďte podívat na základní pravidla při jeho finálním zrání.
Zrání betonu trvá několik dnů, tuhnutí přichází během pár minut
Rozdíl ve zrání betonu a jeho tuhnutí je opravdu velký. Dejte si pozor, ať se nenecháte nalákat prvotním tuhnutím a na beton nevstupujte. Tuhnutí betonu přichází už zhruba po jedné hodině dokončení prací.
Tuhnutí betonu se začne projevovat na základě změny jeho barvy a vytvoření mikrofilmu po jeho povrchu. Při tuhnutí betonu už se nesnažte do betonu nijak zasahovat nebo případně něco srovnávat nebo hladit.
Pokud budete po začátku tuhnutí betonu do něj zasahovat, tak můžete poničit vytvoření struktury, což potom bude mít za následek menší pevnost betonu.
Jak dlouho zraje beton?
Zrání betonu do 100 % jeho pevnosti trvá 28 dnů. Pokud tedy například betonujete základovou desku, na které chcete stavět, tak by měla zůstat 28 dnů bez zátěže. Na beton však můžete vstoupit daleko dřív. Už po dvou dnech je beton totiž pochozí.
Po dvou dnech tedy můžete beton mírně zatížit. Asi po sedmi dnech získává beton 70 % své pevnosti a můžete ho už zatížit například paletou cihel nebo paletou lepidla. Asi po dvou až třech dnech dle povětrnostních podmínek můžete začít beton odbedňovat.
Na co nezapomenout při zrání betonu?
Nejdůležitější, na co nesmíte zapomenout, je vlhkost betonu. Beton při jeho zrání začíná už po 4 hodinách od betonáže vysychat a vytlačovat přebytečnou vodu nahoru.
Vaším úkolem tak je zhruba 4 dny držet beton pořád vlhký. Znamená to kropit a kropit, aby na betonu nezůstávala suchá místa. První den kropení si dávejte pozor na proud vody, spíše je vhodnější beton kropit jen vodní mlhou, kterou vytvoříte pomocí zahradní trysky.