Výměna řetězu na pile: Jak sundat řetěz pily a vyměnit za nový. Ušetřete za servis

motorova pila
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Čas od času budete potřebovat vyměnit řetěz na pile, protože i přes broušení ztrácí řetěz svou kvalitu a hlavně ho nelze brousit donekonečna. Pokud už řetěz nemá na konci svoje zobáčky nebo jsou značně oslabené, tak nastává právě ten správný čas k výměně řetězu pily.

Řetěz na motorové pile se sám o sobě při řezání může povolovat a proto je potřeba vědět, jak se dá řetěz dotáhnout a případně nasadit. Někdy se totiž může i stát, že vám řetěz sjede z vodící lišty. Tak se stane právě v případě, že není správně natažený.

Při manipulaci s řetězem na motorové pile vždy dbejte zvýšené opatrnosti. Pila by měla být vždy mimo provoz, tedy nikdy nesahejte na řetěz, když je motorová pila nastartovaná. Vždy se ujistěte, že má pila aktivovanou brzdu, aby nedošlo k protočení řetězu v ruce.

Výměna řetězu na motorové pile

Základem úspěchu je vždy zjistit, jaký řetěz budete potřebovat. Jestliže vaše pila není úplně stará, tak většinou dohledáte řetěz právě podle modelu své motorové pily. Pokud však máte starší pilu nebo má vaše pila vyměněnou vodící lištu, tak musíte vybrat řetěz přesně na vaši vodící lištu.

Jak sundat řetěz z pily

Jako první bude potřeba sundat starý řetěz. Povolíte tedy boční kryt, kde najdete konec vodící lišty a poháněcí kolečko.

Díky tomu, že povolíte vodící lištu, tak se vám uvolní řetěz, který jednoduše sundáte. Pak bude potřeba lištu pořádně vyčistit, a to včetně prostoru vodícího kolečka.

Jak nasadit řetěz na motorovou pilu

Koupený nový řetěz je vždy nabroušený, takže ho můžete nasadit a rovnou řezat. Řetěz si jako první naveďte na vodící lištu a potom na poháněcí kolečko. Pak už stačí jen lištu natáhnout a tím správně dotáhnout řetěz.

Při práci musí pila dobře mazat, aby byl řetěz pořád namazaný olejem. Proto je potřeba pravidelně kontrolovat zásobník oleje a také to, že pila dobře maže. Dá se to jednoduše kontrolovat tak, že pilu lištou přiblížíte ke dřevu a pustíte naplno. V místě přiblížení by pak měl zůstat flek od oleje.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz