Žaluzie jsou oblíbeným způsobem stínění oken a umožňují poměrně dobře regulovat množství pronikajícího světla a tepla do interiéru. Žaluzie je ale možné pořídit v různých provedeních. Nabízí se vnitřní i venkovní žaluzie. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
Venkovní žaluzie
Jak již plyne z jejich názvu, venkovní žaluzie se montují na vnější stranu okna nebo fasády. Aby měly venkovní žaluzie dostatečnou pevnost a odolnost proti povětrnostním vlivům, jsou obvykle vyrobené z hliníku nebo nerezu.
Výhody
Venkovní žaluzie mají hned několik výhod. Předně efektivně odrážejí sluneční paprsky ještě před tím, než vstoupí do místnosti, čímž snižují přehřívání interiéru a v konečném důsledku šetří náklady za klimatizaci.
Mají díky tomu navíc dlouhou životnost a nízkou potřebu údržby. Kvalitní venkovní žaluzie vydrží nezřídka i desítky let bez poruchy.
Nevýhody
Venkovní žaluzie mají ale také některé nevýhody především jsou dražší než vnitřní žaluzie a mají složitější konstrukci i montáž. Nejsou také vhodné pro všechny typy oken.
V bytových domech navíc mohou být omezeny společenstvím vlastníků. Někdy je pro jejich instalaci nutné získat souhlas.
Vnitřní žaluzie
Vnitřní žaluzie se montují na vnitřní stranu okna nebo do rámu. Mohou být vyrobené z plastu, dřeva nebo kovu.
Výhody
Hlavní výhodou je, že jsou výrazně levnější než venkovní žaluzie, což je dáno jednodušší konstrukcí a montáží.
Lze je také vybrat v různých šířkách lamel, barvách a materiálech, které ladí s interiérem.
Nevýhody
Mezi nevýhody venkovních žaluzií patří nižší efektivita při odrážení tepla. Současně také platí, že jsou designovány s ohledem na to, že nemusí odolávat drsným venkovním podmínkám.
To však znamená i to, že se u nich ve velkém používají plastové části, tenká vodící lanka apod. To potom vede k tomu, že vnitřní žaluzie mají nižší odolnost než ty venkovní.