Rychle rostoucí topoly si můžete vypěstovat na svém pozemku bez větších problémů. Pokud patříte mezi domácnosti, které používají pro svůj způsob vytápění domu tuhá paliva, tak pěstování rychle rostoucích topolů může být levná cesta k palivu.
Co to jsou rychle rostoucí topoly?
Doba růstu každé dřeviny je různě dlouhá. Všeobecně platí, že tvrdší a kvalitnější dřevo roste o mnoho pomaleji, než jsou měkká dřeva jako třeba smrk nebo borovice. Rychle rostoucí topoly jsou původem z Japonska, a proto se nazývají rychle rostoucí japonské topoly.
Stromy rychle rostoucího topolu běžně rostou okolo 5 let, do své maximální výšky. Není žádnou podmínkou, že by se strom musel kácet hned po 5 letech nebo dříve. Výhodou topolu je, že pokud ho uřežete, tak z jeho pařezu okamžitě začíná růst další strom.
Musíte počítat s tím, že díky rychle rostoucímu dřevu se jeho kvalita nikdy nevyrovná tvrdému dřevu. U rychle rostoucího japonského topolu se jedná o měkké dřevo.
Kde vzít rychle rostoucí topoly?
Topol se množí pomocí větviček, které se krátí z nových výhonků stromků na zhruba 4-5 oček. Tyto větvičky si necháte ve vodě zakořenit, a potom je zasadíte. Pokud tedy máte známého, který vlastní rychle rostoucí topoly, můžete ho požádat o pár výhonků.
Jestli nikoho kolem sebe nemáte, tak se stačí podívat na internet, a jednu hotovou sazenici seženete do 10 korun za kus. Pokud dostanete od známého celou větvičku, tak si naděláte kousky po cca 15 cm. Doba zakořenění je různě dlouhá, ale vždy musíte vyčkat, až si větvička vypěstuje dostatečně velký kořenový systém před jejím zasazením.
Ideální místo pro zakořenění je v nádobě s vodou, kdy spodní část větviček do výšky cca 2 cm je ponořena ve vodě. Tuto nádobu skladujte ve venkovním prostoru, kde přímo nesvítí slunce.
Jak vysadit topoly?
Jestliže máte vše nachystané, tak půda pro výsadku topolu by měla být dokonale prokypřena a zbavena všech plevelů. Stromy sázejte minimálně 5 metrů od sebe, pokud je chcete mít v zahradě, a chcete mezi stromy sekat trávu.
Jestli máte pro rychle rostoucí topoly vyhrazený pozemek, můžete je zasadit klidně jen metr od sebe, pokud chcete na co nejmenším prostoru co největší úrodu. Do země si uděláte jen malinkou dírku, do které nalijete vodu a strčíte zakořeněnou větvičku.
Větvičku potom zahrabete hlínou i s prvním očkem větvičky. Topoly můžete často zalévat. Tyto stromy nejlépe rostou v bažinách, proto s vodou opravdu nemusíte šetřit. Čím více vody strom má, tak tím rychleji poroste.