Prostorné posezení u domu. Jak si ho vytvořit snadno a levně

posezeni u domu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Posezení u domu poslouží dobře každému rodinného domu. Letní dny se totiž mnohem lépe tráví venku na čerstvém vzduchu než uvnitř domu. Posezení nemusí být nutně drahé. Dá se jednoduše improvizovat a vytvořit si tak skvělé a zároveň levné posezení.

Levné posezení u domu

Pokud potřebujete vybudovat levné posezení u domu, mělo by mít alespoň pár vychytávek. Pro dobré posezení je důležité si vytvořit zpevněnou plochu. Zpevněná plocha je základ, aby nedocházelo při větším dešti k rozblácení. Stejně tak zpevněná plocha zabrání zajíždění stolu a židlí do země.

Zpevněnou plochu si můžete nejlevněji udělat pomocí starších palet, které se dají použít poté i na zahradní nábytek do posezení nebo s použitím zámkové dlažby, pomocí které ji jde vytvořit také velice levně. Pokud děláte zpevněnou plochu pomocí zámkové dlažby, myslete především na správné vyměření, a také ohraničení pomocí obrub.

Další částí by měla být pevná střecha, která bude nepromokavá a zároveň bude dobře stínit. Pokud nechcete stavět složitou konstrukci, můžete se vydat cestou kvalitní markýzy, která dokáže zadržet i vodu.

Jestliže budete chtít pevnou konstrukci, tak pro posezení u domu postačí obyčejné střešní latě, které budou ošetřeny pro použití venku. Z latí si uděláte konstrukci střechy a 4 sloupů. Jako krytinu můžete použít tašky nebo střešní plech.

Kvalitnější posezení svépomocí

Pokud toužíte po kvalitnějším posezení u domu, máte několik možností, které se dají vytvořit svépomocí. Velice krásné posezení můžete vytvořit například pomocí kulatin, které koupíte na pile. Z kulatiny můžete vyrobit opravdu nádherný zahradní altán, který může klidně navazovat přímo na dům.

Další možností posezení je vyzděná pergola. Postavíte si 4 zděné sloupy, na které posadíte konstrukci střechy. V altánu si můžete zazdít jen některou stěnu, nemusí být nutně zazděné všechny 4.

V případě, že máte rozestavěný dům, tak určitě stojí za úvahu to, jestli se nevyplatí posezení spojit již přímo s domem. Tedy rozšířit rovnou základovou desku, a také přetáhnout střechu domu nad zahradní posezení. Dům tak může s posezením tvořit jeden komplet.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz