Asi každý z nás zažil popálení nebo opaření na různých částech těla. Ať už se jednalo o nehodu při vaření či grilování na zahradě nebo při neopatrné manipulaci s ohněm. Každá vteřina poté hraje při popálení kůže důležitou roli v délce a obtížnosti léčení.
Co udělat jako první?
Pokud se stane, že se popálíte v kuchyni při vaření, tak máte s nadsázkou řečeno napůl vyhráno, protože v kuchyni najdete spoustu věcí, pomocí kterých můžete popálené místo začít okamžitě chladit.
Právě co nejrychlejší chlazení popáleného místa je to nejdůležitější, co byste měli udělat. Pokud se popálíte, tak začněte okamžitě postižené místo chladit pod tekoucí studenou vodou. Ještě lepší je, pokud si vytáhnete cokoliv z mrazničky a přiložíte si tento předmět na popálenou kůži.
Popálené místo ovšem zase nesmíte ledovat moc dlouho, aby kůže neutrpěla omrzliny. V chlazení si můžete dávat přestávky. Větší popálenina může pálit dlouhou dobu, v takovém případě můžete chladit postižené místo například každých 10 minut.
Péče o postižené místo
Pokud se vám podařilo postižené místo rychle zchladit, tak kolikrát nebude potřeba o popáleninu dále pečovat. Pokud nebylo možné popálenou kůži ihned ochladit, budete ji muset vyčistit pomocí dezinfekce.
Popáleninu si v žádném případě nezavazujte. Cokoliv dáte na popálené místo, tak se zde může přilepit, což by přineslo další komplikace. Jestliže se jedná o popáleninu malého rozsahu a kůže zůstane po popálení červená, dá se tato situace většinou vyřešit doma.
Při rozsáhlých popáleninách ovšem vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc. Lékař ránu pořádně vyčistí a navrhne správný způsob léčení.
Jak urychlit hojení?
Pokud chcete popálení kůže, co nejdříve vyléčit, tak můžete použít hydro gel, který neustále drží ránu ve vlhku a tím urychluje její hojení. Po celou dobu hojení je nutné udržovat ránu v čistotě a zároveň se s ní vyhýbat přímému slunci.
Doba hojení popálené kůže poté závisí na rozsahu a zejména stupni popálení.