Přivrtat poličku na zeď někdy potřebuje každý z nás, ať už se jen stěhujete s rodinou nebo začínáte svoji novou životní samostatnou etapu bez rodičů. Je to jedna z činností, kterou by měl ovládat každý.
Kam mohu přivrtat poličku?
Možností kam si přivrtat poličku máte v domě nebo bytě opravdu spoustu. Klasická jsou místa v koupelně, obývacím pokoji, ložnici nebo dětském pokoji. Vždy se pokuste vybírat si místa, kde jste 100% přesvědčeni, že v místě nevede žádný elektrický kabel nebo jiný rozvod.
Přivrtat poličku si můžete klidně i do obkladu z dlaždiček, do velkoplošného zrcadla nebo na kus jiného nábytku. Podle typu podkladu, na který budete poličku umisťovat, si musíte vybrat správný spojovací materiál. Disponovat samozřejmě musíte také kvalitní vrtačkou.
Už při výběru poličky nebo poliček by měl mít každý rozmyšlené, na co přesně by měla polička sloužit. Pokud se bude jednat o poličku na okrasné květiny nebo jiné estetické věci v bytě, tak o tom nemusíte přemýšlet tak moc, jako kdyby měla polička sloužit k umístění například televize nebo mikrovlnné trouby.
Jaký postup zvolit, když chci přivrtat poličku?
Při výběru poličky si rozmyslete, jakou zátěž by měla polička držet. Podle toho si vybírejte adekvátní poličku, a také místo, kde bude polička viset. Pokud máte doma poličku, tak se podívejte, jaký spojovací materiál bude k umístění na stěnu potřeba.
Některé poličky mají spojovací materiál přímo součástí balení, a potom je přivrtat poličku velice jednoduché. Pokud není součástí balení, musíte si změřit dírky, do kterých koupíte odpovídající šroubky nebo vruty. Podle šroubků nebo vrutů si kupte i adekvátní hmoždinky.
Pokud si chcete přivrtat poličku svépomocí, tak si ji pořádně vyměřte. Dohodněte se s protějškem, kde přesně si novou poličku představuje, a nebojte se vyznačit místo na zeď tužkou.
A co mám dělat dál?
Jestliže máte vyvrtané díry, tak už máte skoro hotovo. Do připravených děr ve zdi si umístíte hmoždinky, a pomocí šroubů nebo vrutů poličku ke zdi přitáhnete. Pokud si nevěříte, a na poličce chcete mít dražší věc, například již zmíněnou mikrovlnnou troubu, tak si poličku na pár dní otestujte.
Stačí si vzít odpovídající závaží. Zjistíte si tedy hmotnost mikrovlnné trouby, a vyberete závaží, které bude minimálně o 50% větší. Jako závaží můžou dobře posloužit plastové láhve s vodou.
Pamatujte také na to, že do každého typu stěn patří jiné hmoždinky. Jiné se používají do sádrokartonů, jiné do klasické cihly. Pokud máte pocit, že hmoždinka ve stěně špatně drží, tak ji můžete trochu pomoci sádrou!
Podívejte se i na naše další nápady a návody.