Jak zazimovat bazén a kdy to udělat? Nachystejte si pet lahve

bazen v zime
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Zazimovat bazén je potřeba hlavně v případě, že máte kopaný bazén. Pokud se jedná o běžný bazén, který si na léto vytáhnete na zahradu, tak ten bude stačit jen pořádně vyčistit, nechat uschnout a zase schovat na své místo. Nikdy nenechávejte bazén venku přes zimu. V důsledku zamrznutí vody by mohl totiž bazén na některém místě prasknout.

Jak správně zazimovat bazén?

Pokud si nevíte rady, jak zazimovat bazén, tak k tomu můžete použít například obyčejné prázdné pet lahve, které máte doma od některého z nápojů. Zazimování bazénu pet lahvemi je poté jednoduché.

Obecný postup je vypustit vodu z filtrací, kterou před tím vypnete. Stejně tak můžete rovnou vysypat písek, pokud se jedná o pískovou filtraci. Na další sezónu je vždy lepší si koupit novou pískovou náplň do filtrace.

Vodu v bazénu je potřeba vypustit do jeho ½. Na hladinu vody potom dáte pet lahve. Pro lepší vytahování je můžete navázat na dlouhý provázek, díky kterému pak vytáhnete všechny pet lahve pohodlně ven a nebudete muset lovit jednu po druhé.

Kdy zazimovat bazén?

Nejzazší termín, kdy zazimovat bazén se určuje podle teploty. Každý by to měl stihnout předtím, než teploty klesnou pod 0 °C. Potom by mohlo dojit k zamrznutí vody a případnému poškození bazénu nebo jeho vybavení. Pokud potrubí filtrace není v dostatečné hloubce, tak bude potřeba vypustit vodu i z něj.

Pokud máte na svém bazénu vybudováno zastřešení, tak ho nechte zatažené kvůli případnému dešti nebo sněhu, aby se zbytečně hladina vody v bazénu nezvyšovala. Pokud do vody přes zimu sem tam hodíte tabletu na úpravu vody, tak tím rozhodně nic nepokazíte, ale pokud je velká zima, tak to ani není potřeba.

Voda v bazéně přes zimu

Pokud budete mít bazén pořádně zabezpečený před znečištěním vody, tak můžete nechat vodu v bazéně i přes zimu. Před prvním koupáním v příštím roce však bude potřeba vodu dopustit do potřebné hladiny vody a pustit filtraci.

Stejně tak musíte do vody doplnit potřebnou chemii. Bazén by se měl zprovoznit ihned, jakmile budou teploty nad 15 °C, aby se v něm voda zbytečně nekazila.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz