Pokojové květiny jsou někdy náročné na údržbu. Triky, které domácím rostlinám prospějí

pokojové rostliny
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Většina domácností má vlastní pokojové květiny, které nejen dokreslují atmosféru domova, ale také zde pomáhají vytvářet zdravé a čerstvé klima. Některé rostliny jsou docela dost náročné na údržbu, některé nestačí jen pravidelně zalévat.

Jak se starat o pokojové květiny?

Důležité pro pokojové květiny je pravidelné zalévání, které by mělo být v letních měsících častější, než je tomu v zimních měsících, a to zvláště, pokud máte rostlinu umístěnou na parapetu. Každá rostlina potřebuje zalévat jinak.

S pravidelnou zálivkou pokojové květiny to nepřehánějte, aby nedocházelo k odumírání kořínků rostliny nebo vytváření plísně na povrchu hlíny květináče.

Co dělat, když se objeví plíseň na povrchu hlíny?

Jestliže se stane, že objevíte plíseň na povrchu v květináči, tak ji můžete zkusit jednoduše mechanicky odstranit.

V případě, že se po odstranění plíseň znovu neobjeví, tak je vše v pořádku. Pokud ovšem začne plíseň znovu růst, tak budete muset rostlinu přesadit do nového substrátu.

Někdy může za vytvořenou plíseň na povrchu i okolní vlhkost, protože rostlina a hlína, ve které je rostlina zasazená, má tendenci stahovat okolní prostorovou vlhkost. Potom je potřeba plíseň odstranit nebo rostlinu přesadit a zároveň ji přemístit na jiné místo.

Přesazování a hnojení pokojové rostliny

Rostliny se přesazují i z jiného důvodu, než například kvůli tvořící se plísni. Rostliny se musejí přesadit, i pokud jejich kořenový systém nemá už dostatek místa. Rostlina potom začne mít kořeny i na povrchu a musí se přesadit.

Díky tomu, že svoji rostlinku přesadíte do nějakého většího květináče, tak ji dáte prostor k dalšímu růstu. Pokud si chcete vypěstovat co největší rostlinu, tak je potřeba zvolit i kvalitní hnojivo.

Při přesazování zvolte zahradnický substrát, který je vhodný pro pokojové květiny. Tento substrát je plný živin a minerálů. Ty je však po čase potřeba zase doplnit, takže můžete poté použít například koupené hnojivo, které rozmícháte ve vodě ve správném poměru podle návodu na zadní straně produktu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz