Pokud si vybudujete na zahradě podzemní posezení, tak vaše zahrada získá najednou úplně jiný rozměr. Takové posezení má nesčetnou řadu výhod, o kterých se více dozvíte v článku. Jednou z největších výhod ale je, že si ho dokážete vybudovat snadno svépomocí.
Jaké má podzemní posezení výhody?
Tento typ posezení má ty výhody, že vás bude chránit před větrem a v parných letních dnech před teplem. Okolní zemina totiž bude fungovat jako taková klimatizace s nulovým provozem.
Podzemní posezení vám může například posloužit jako dokonalý úkryt před vysokými teplotami během letních měsíců.
Posezení nabízí také možnost vybudování vnitřního ohniště, ale například i úložných prostor na váš oblíbený alkohol nebo jiné věci. Při budování se fantazii meze nekladou.
Co udělat jako první?
Ještě před začátkem budováním podzemního posezení je nutné vyřešit dešťovou vodu, která se bude do podzemního posezení dostávat.
Pokud máte svažitý pozemek, tak je ideální odtok vody napojit na kanalizační přípojku. V případě, že máte však pozemek v rovině, tak můžete odtok vody vyřešit pomocí trativodu.
To znamená, že budete muset vykopat za posezením ještě hlubší výkop, kam svedete odtok vody do jámy vysypané kamením a správně zaklopené tak, aby nedošlo k zavalení.
Jak vybudovat podzemní posezení
Posezení si můžete vyhloubit, jak velké chcete. Při rozmýšlení rozměrů však vždy myslete na zastřešení. Ideální je k tomu použít panely.
Pokud budete hloubit díru na podzemní posezení o rozměru například 4 x 6 metrů, tak je ideální 4 metry zaklopit panely a dva metry nechat volné na schody a prostup světla. Pokud chcete mít však světla více, tak můžete do panelů umístit světlík.
Stěny posezení je dobré vystavět pomocí ztraceného bednění a vylít betonem, aby postupem času nedocházelo k borcení stěn. Snažte se podzemní posezení vybudovat tak, aby tam mohl co nejlépe cirkulovat vzduch a nevznikala tam tak zbytečná vlhkost.
Zahradní posezení se snažte vždy co nejvíce zpevnit pomocí betonu a železa, a to zvláště na místech, kde je nesoudržná zemina.