Oprava protékajícího záchodu. Vyřešte to svépomocí i bez instalatéra

zachod
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Máte doma protékající záchod? Potom by vás rozhodně mohlo překvapit vyúčtování za vodu, které může díky tomu razantně vyskočit. Přes protékající záchod mohou denně uniknout i desítky litrů vody, kterou poté tvrdě zaplatíte. Přitom opravit protékající záchod není složité, zvládnete to i svépomocí bez instalatéra.

Protékající záchod může mít několik důvodů

Za protékající záchod ve většině případů může těsnění, které je u spodku nádoby na splachování. Další příčinou, proč může záchod protékat, je plovák, který má při dostatečné hladině zastavit přívod vody.

V každém případě za protékající záchod může ve všech případech problém ve splachovadle. Splachovadlo tedy budete muset rozdělat. Pokud máte starší typ , tak se většinou do splachovadla dostanete přes jeho vrchní stranu, kdy odmontujete matku, která je přímo u tlačítka splachovadla.

V případě, že máte záchod, který je zabudovaný ve zdi, tak budete muset sundat ochranný kryt tlačítek, přes které se do splachovadla také dostanete.

Jak opravit protékající záchod?

Jakmile otevřete splachovadlo záchodu, tak vyzkoušejte znovu spláchnout. Potom možná hned uvidíte, kde je problém. V některých případech opravíte protékající záchod jen díky tomu, že rukou zkusíte manuálně dovřít vnitřní systém splachovadla. Pokud to nepomůže, tak vyzkoušejte zahýbat s plovákem.

Jestliže bude záchod dále protékat, tak vyjměte celý systém splachovadla. Pokud máte náhradní těsnění spodní strany splachovadla, tak ho můžete zkusit vyměnit.

Jestliže to nepomůže a vnitřní tělo splachovadla bude očividně značně zaneseno vodním kamenem, tak se ho snažte co nejvíce vyčistit. Vyčistit ho můžete pomocí octu. Nebojte se celé splachovadlo ponořit do vody s octem.

Co když vůbec nic nepomáhá?

Pokud nepomohla výměna těsnění, mechanické rozhýbání všech součástek splachovadla, ani vyčištění vnitřního systému splachovadla od vodního kamene, tak budete muset pořídit nové splachovadlo.

Většinou stačí vyměnit jen jeho vnitřní část. Ideální je vzít s sebou do obchodu staré splachovadlo a koupit přesně to stejné.

Pokud zjistíte, že vám protéká záchod a musíte nutně z domu odjet, tak postačí zastavit přívod vody do splachovadla záchodu. Takto ze splachovadla vyteče jen pár litrů, které ve splachovadle jsou, ale nebude přitékat další voda.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz