Opěrná zeď je někdy tím jediným možným řešením, jak si dorovnat pozemek kolem domu. Opěrná zeď ale potřebuje opravdu kvalitní základ, pokud má plnit svoji funkci. Postavit ji můžete ze ztraceného bednění, okrasného ztraceného bednění nebo například i z kamene.
Čím vyšší opěrná zeď, tím hlubší by měla mít základ
Pro představu, pokud budete stavět opěrnou zeď do 50 cm, tak vám bude stačit podobně hluboký základ. Pokud však bude mít zeď jeden metr a více, tak by základ měl mít ideálně 120 cm.
Základ vždy kopejte stejně široký, jako bude vystavěná opěrná zeď. V případě, že budete kopat základ v navážce, tak je dobré základ vyhloubit až do rostlého terénu.
Po vykopání díry na základ na opěrnou zeď nasypte na její dno cca 5 cm kameniva. Kamenivo zaskákejte pomocí hutnícího pěchu a můžete základ vylít.
Jestliže budete dělat pevnostní zeď ze ztraceného bednění, tak nezapomínejte na vyztužení pomocí betonářské oceli.
Opěrná zeď ze ztraceného bednění je nejjednodušší
Jelikož většinou vyhloubená díra v zemi bude stačit jako přirozené bednění, tak není potřeba ztracené bednění skládat do země. V takovém případě vyhloubený základ zalijete betonem a napícháte do něj připravené roxorové tyče v dostatečné výšce podle výšky opěrné zdi.
Roxorové tyče umístíte po 25 cm v dvojici po krajích. Jinak řečeno tak, aby každé ztracené bednění mělo v sobě 4 roxorové tyče.
Betonářská ocel takto umístěná zajistí dokonalé propojení základového betonu s opěrnou zdí. Do ztraceného bednění pak patří i vodorovná výztuž, kterou je v případě opěrné zdi lepší udělat z roxoru o 12 mm šířky.
Zeminu k dorovnání pozemku je potřeba hutnit
Pokud budete dorovnávat terén mezi domem a opěrnou zdí, tak po vybetonování opěrné zdi je potřeba nechat beton minimálně 14 dní vyzrát. Potom můžete začít navážet zeminu a hutnit.
Pokud se bude jednat o vysoký násyp, tak můžete použít hnědozem a v posledních 25 cm použít vrstvu černozemě pro lepší růst trávníku. Hliněný násyp hutněte po 25 cm pomocí vibrační desky ideálně o váze 500 kg.