Návod, jak ohnout dřevo, není složitý. V případě, že se chystáte si vlastnoručně vyrábět dřevěný nábytek, tak právě ohnuté prvky mohou nábytku dodat ten správný šmrnc. Pokud nejste příznivcem rovného hranatého nábytku, tak zkuste ohnout doma dřevo do požadovaného tvaru podle našeho návodu.
Jak ohnout dřevo doma?
Pokud potřebujete ohnout nějaký kousek dřeva, tak vždy musíte sáhnout po zdravém kvalitním tvrdém dřevu. Ohnout můžete klidně i měkké dřevo, ale to vám při procesu ohýbání ve většině případů nevydrží a praskne.
Pro ohýbání dřeva je vždy lepší zvolit tvrdé dřevo z listnatých stromů. V naší krajině je nejlepší možností zvolit buk. Podobně kvalitně můžete ohnout i dub, jasan nebo jilm.
Dřevo, které vybíráte k ohýbání, nesmí mít suky ani žádnou jinou dřevokaznou chorobu. Stejně tak si dávejte pozor, aby ohýbané dřevo nemělo žádné trhliny. Nejlepší je vybrat tvrdé dřevo, které má vlhkost okolo 28 %.
Ohnout dřevo můžete až po jeho změkčení
Dřevo v syrovém stavu by ohnout nešlo. Před ohýbáním ho musíte změkčit, a to pomocí napařování. Měkčení a napařování dřeva musíte udělat v podmínkách, kde dosáhnete cca 70 °C a vysoké vlhkosti.
Po dokonalém napaření dřeva ho můžete začít ohýbat. Pokud máte možnost si vyrobit formu na ohýbání, tak je to vždy lepší, ale zvládnete to i pomocí pevného stolu a truhlářské svěrky, pomocí které budete dřevo pomalu ohýbat do požadovaného tvaru.
Po ohnutí dřeva do požadovaného tvaru musíte dřevo nechat vyschnout. Přirozené vyschnutí dřeva bez použití profesionální sušičky trvá zhruba týden.
Ohýbat můžete dřevo i po částech a lepit
Pokud si netroufáte ohnout dřevo pomocí změkčování a napařování, tak můžete zvolit i metodu nařezání dřeva na tenké pásky, které potom budete jeden po druhém ohýbat a lepit po letech.
Tato metoda je méně náročná a nepotřebujete k ní žádné speciální vybavení. Výhodou tohoto postupu je velká pevnost, kterou ohýbaný kus díky slepení získá.