Odlehčený beton se používá zejména tam, kde není žádoucí zbytečně zatěžovat stavbu. Je však potřeba vždy zvážit jeho použití z hlediska pevnosti. Lehčený beton totiž není vhodný do míst, které mají sloužit jako konstrukční a je potřeba je mít staticky naprosto v pořádku. Proto použití tohoto druhu betonu raději vždy konzultujte se statikem.
Lehčený beton
Odlehčený beton si doma vyrobíte poměrně snadno pomocí polystyrenu, a to za minimální náklady. Můžete tak zužitkovat zbytky polystyrenu ze stavby, které nadrtíte na kuličky, nebo si takto připravené kuličky polystyrenu rovnou koupíte v pytlech.
Pokud se rozhodnete polystyren doma drtit, tak je potřeba jej opravdu podrtit na kuličky a nemít tam velké kousky polystyrenu. Polystyren můžete drtit na řezané straně pomocí zednické lžíce nebo pomocí kousku dřeva.
V podstatě budete po řezané straně jezdit a budou se vám tak sypat kuličky polystyrenu. Je dobré to dělat v místnosti, kde nefouká.
Pokud se rozhodnete polystyren drtit venku, tak jen v případě naprostého bezvětří, jinak budete polystyren hledat všude možně.
Jak vyrobit odlehčený beton?
Směs betonu se nijak nemění. Klasicky budete míchat písek, vodu a cement v poměru, jak děláte běžný beton. To znamená, že na 3 lopaty písku připadá jedna lopata cementu a dostatečné množství vody.
Polystyren může tvořit až 2/3 obsahu. Čím méně polystyrenu však do betonu namícháte, tak tím pevnější beton získáte. Polystyren beton nejen odlehčí, ale bude i lépe izolovat.
Pokud máte beton v obvodové zdi, tak je potřeba myslet na správnou izolaci, aby vám přes beton dům nepromrzal. Mohou totiž takto vznikat tepelné mosty, které vedou k tepleným ztrátám.
Na co si dát pozor?
Pokud budete betonovat pomocí odlehčeného betonu, tak můžete používat vibrátor do betonu. Musíte však být obezřetní a vibrovat opravdu s citem, aby nedošlo k vyplavení lehkých kuliček polystyrenu na povrch.
Odlehčený beton pomocí kuliček polystyrenu se perfektně hodí například na podlahy v půdě, kdy nechcete příliš zatěžovat strop.