Ocet při praní prádla. Zkuste prát bez agresivní chemie

ocet
Zdroj: Pixabay
Autor: Iveta Schwarzová

Mnoho z nás bere ocet jen jako kuchyňského pomocníka, který se hodí do zálivek a salátů. V poslední době se však ocet začíná mnohem více používat i na úklid a praní. Jak využít ocet při praní prádla, abyste nemuseli dále používat kupované přípravky plné chemie?

Ocet při praní prádla

Ocet je ideálním pomocníkem na praní proto, že se nejedná o agresivní chemikálii. Je levný a seženeme jej v každém obchodu. Ocet se jednoduše přidá přímo do pračky.

Pokud se jedná o destilovaný bílý ocet, není zapotřebí jej nijak ředit. Pokud se jedná o ocet jablečný, je zapotřebí postupovat opatrněji. Pro vybělení prádla octem je dostačujícím množstvím polovina hrnečku na jednu várku prádla.

Při silně znečistěném prádle je dobré špinavé prádlo prvně namočit v hrnci s horkou vodou a přidat 1 hrnek octa. Prádlo necháme přes noc nasáknout a druhý den vypereme tak, jak jsme zvyklí. Pozor – tato metoda je vhodná pouze pro 100% bavlnu.

Odstraní i nepříjemný zápach

Pokud někde necháme mokré prádlo, nejčastěji ručníky, brzy se v nich začne tvořit plíseň a začnou nepříjemně zapáchat. I s tímto problémem si ocet snadno poradí. Do pračky v tomto případě postačí přidat 2 hrnečky bílého octa.

Ocet je také skvělou náhradou za chemické aviváže. Stačí přidat půl hrnečku octa do závěrečného máchání a naše prádlo bude najednou jemnější a bude příjemně vonět. Pokud máte raději intenzivnější vůni, dá se do pracího cyklu přidat i pár kapek esenciálního oleje.

Poradí si se žmolky a zvířecími chlupy

Ocet přidaný do fáze máchání nám také zaručí, že prádlo bude nejen bez žmolků, ale i nepříjemných zvířecích chlupů. Poradí si také s velmi častými skvrnami od potu, které mnohdy znehodnotí naše oblíbené trička.

Ocet si skvěle poradí i s nepříjemným cigaretovým zápachem. Ten dokáže odstranit i z polštářů a závěsů. Výhodou je také to, že ocet přirozeně čistí vnitřek naší pračky.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz