Nový počítač a jeho první spuštění: Jak ho správně zprovoznit

prvni spusteni windows
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud si kupujete nový počítač, tak v dnešní době už není zase tak velký rozdíl mezi cenou stolního a přenosného počítače. Operační systémy jsou na oba typy počítačů naprosto totožné, takže uživatelské prostředí a tak i jeho prvotní nastavení budete mít prakticky vždy stejné.

Při výběru nového počítače musíte zvážit, zda se vám více vyplatí stolní nebo přenosný počítač. Výhodou stolního počítače je jeho větší výdrž, protože má lepší možnost chlazení. U přenosného počítače získáváte svobodu pohybu.

První spuštění nového počítače

Nový počítač si dnes většinou spouští každý uživatel sám. Někdy si můžete tuto službu zaplatit přímo v obchodě, kde počítače prodávají. Ale pokud se na to alespoň trochu cítíte, tak se toho rozhodně nemusíte bát.

Svůj nový počítač zapojíte do sítě a zapnete. Necháte si systém naběhnout a budete čekat, co po vás bude systém chtít. Operační systém vás kompletně provede prvním spuštěním krok po kroku, kdy si vše v klidu nastavíte.

Je možné, že se počítač během svého prvního spuštění sám několikrát restartuje, což je zcela v pořádku.

Co přesně nastavit? A je to složité?

Nový počítač bude chtít nastavit vaše přihlašovací údaje, to znamená jméno a heslo, kterým se budete do počítače při každém spouštění přihlašovat. Můžete si zadat libovolné heslo, pokud ale chcete silné heslo, doporučuje se kombinace čísel a velkých i malých písmen.

Počítač vám umožní vytvoření více účtů na počítači. Pokud ho tedy bude obsluhovat více uživatelů, tak může mít každý svůj účet, kde si také každý nastaví svoje individuální heslo.

Jak dlouho se nový počítač spouští? A co dalšího nainstalovat?

První spuštění počítače trvá déle, než potom klasické spuštění. Pokud budete mít již nastavený svůj osobní účet a heslo, tak vás bude ještě čekat instalace všech požadovaných programů, jako je třeba editor pro psaní textů, vytváření prezentací nebo tvoření tabulek.

Do počítače si potom můžete instalovat libovolné programy, které se chystáte používat podle jeho účelu. Jiné programy si tak nainstalujete, pokud jde o počítač určený na práci či kancelářské účely a jiné zase, pokud jde o počítač k domácímu užití nebo pro zábavu.

Ze začátku však určitě nezapomeňte na správný program pro ochranu proti virům. Tento program byste měli na počítač nainstalovat hned ze začátku jeho používaní.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz