Vyzkoušejte naši nádivku z kopřiv plnou zajímavých ingrediencí. Ukážeme vám, jak si doma připravit výbornou nádivku, která potěší nejen celou rodinu, ale i návštěvy. Jak s přípravou nádivky vlastně začít?
Nádivka z kopřiv
Existuje několik postupů na nádivku. Některé rodiny přidávají do nádivky kroupy nebo rýži, jiné zase hrášek, mrkev nebo petrželku.
Kreativita při přípravě nádivky se mezi rodinami liší a přidávání dalších ingrediencí do nádivky je velmi oblíbené. My si dnes ukážeme variantu tradiční (nejen) velikonoční nádivky s kopřivami a uzeným masem.
Jak udělat nádivku
Na naši nádivku si připravte 500 gramů uzeného masa, 4 vejce, hrst lístků kopřiv, půl litru mléka, 100 gramů slaniny, 4 rohlíky, 2 lžíce másla, petrželka, mletý pepř, sůl, nové koření, bobkový list.
Uzené maso si nejprve připravíme tak, že ho spolu s bobkovým listem a novým kořením uvaříme. Poté ho nakrájíme na kostičky a připravíme si další ingredience.
Dalším krokem je nakrájení rohlíků na kostičky. Poté si připravíme misku, do které je dáme a zalijeme mlékem s rozšlehanými žloutky. Necháme je chvíli vsáknout a jdeme na další krok.
V další části si vezmeme kopřivy, které spaříme horkou vodou. Poté je spolu s petrželkou nasekáme na menší kousky. Bílky oddělíme od žloutků a vyšleháme je na sníh. Slaninu nakrájíme na malé kousky a přidáme ji do směsi spolu s ostatními připravenými ingrediencemi.
Nyní můžeme přidat koření a podle své chuti okořenit celou směs. Až bude směs okořeněná, vmícháme do ní vyšlehaný sníh.
Závěrem připravíme formu, kterou si vymažeme máslem. Do formy rozprostřeme nádivku a pečeme ji v troubě asi 45 minut. Pečeme až do doby, kdy je povrch směsi zlatavý.
Rady na závěr
Tato nádivka se podává jako samostatné jídlo, doplněné o zeleninu a salát.
Uzené maso obsahuje vyšší obsah soli a tuků. Pokud je to pro vás problém, použijte místo uzeného raději čerstvé maso. V každém případě používejte na nádivku vždy kvalitní a čerstvé suroviny, což může mít pozitivní vliv na chuť.