Často z médií slýcháme o zdravém životním stylu, jehož součástí je také vyvážený a pestrý jídelníček. Neměly by v něm chybět ani luštěniny, které patří k výživným potravinám. Co všechno obsahují a čím nám prospívají?
Obsahují plnohodnotné bílkoviny
Mnozí je neradi konzumují, protože způsobují nepříjemné nadýmání. Ano, řeč je o luštěninách, mezi něž řadíme hrách, čočku, fazole, cizrnu, sóju nebo podzemnici olejnou čili burské oříšky. V jídelníčku našich předků se jednalo o velmi častou potravinu. A byla by škoda, kdybychom se jejich konzumaci vyhýbali.
Luštěniny jsou totiž bohaté na plnohodnotné bílkoviny, které jsou náhradou masa. Jeví se tak jako ideální jídlo i pro vegetariány. Kromě bílkovin obsahují i sacharidy, vlákninu, vitamíny skupiny B a z minerálů pak železo, vápník a fosfor. Jejich výhodou je, že jsou chudé na tuky, tedy až na sóju a podzemnici olejnou.
Nízký glykemický index a vláknina
Luštěniny jsou vhodné zejména jako potravina pro diabetiky, kterým pomáhají udržovat vyváženou hladinu cukru v krvi. Mají totiž nízký glykemický index. Obsah vlákniny v nich zase pomáhá lepšímu trávení.
Abyste se vyvarovali nadýmání, je třeba je vařit společně s některými bylinami, jako je libeček, sušená majoránka, kadeřavá petrželka. Pomůže také vařit je společně s fenyklem, anýzem nebo kouskem zázvoru či kmínem a česnekem.
Nebo zkuste jíst naklíčené luštěniny, které tolik nenadýmají. Klíčky semen jsou bohaté i na vitamín E, jenž patří k důležitým antioxidantům, dále vitamíny A, B a C a rostlinné hormony.
Luštěniny je třeba dobře uvařit a předem namočit
Až na hrách, který můžeme konzumovat i zasyrova, ostatní luštěniny musíme před konzumací vařit. Jestliže bychom však pozřeli syrové luštěniny, mohli bychom si přivodit vážné trávicí potíže, a to zejména kvůli obsahu trypsinů a lektinů.
Proto je důležité luštěniny před vařením namáčet do studené vody, a to minimálně na 12 hodin, a pak vodu slít. Díky tomu se z nich tyto látky vyloučí.