Jednoduché stavební stojky si můžete vyrobit i svépomocí. Nebudete tak muset platit za pronájem klasických šroubovacích stojek. Stavební stojky se používají při betonáži stropů, kde je budete potřebovat minimálně 21 dnů nechat, než vám strop vyzraje do své správné tvrdosti.
Stavební stojky
Stavební stojky, které si můžete většinou půjčit ve stavebninách nebo v některých případech i koupit jako použité přes inzerát, mají oproti těm vyráběným doma výhodu, že jsou šroubovací. To znamená, že je můžete našroubovat na přesnou míru, jakou potřebujete.
Kupované nebo půjčené stavební podpěry jsou také mnohem lehčí a manipulaci s nimi zvládne v pohodě jeden člověk. Musíte si však propočítat, kolik jich budete potřebovat a na kolik vás ve výsledku vyjde jejich denní nájemné.
Výroba stavebních stojek
Svépomocí si můžete stavební podpěry pro betonáž stropů vyrobit z kmenů stromu. Pokud tedy máte možnost si zajet do lesa a pokrátit si tam kulatinu dle potřeby, tak máte vyhráno.
Jestli tu možnost nemáte, tak zvažte možnost nákupu dřeva na topení, kdy si ho necháte dovézt v kulatinách, které využijete na podpěry a teprve potom ho pokrátíte na topení.
Dřevěné stavební stojky si nařežte co nejvíce na míru. Nikdy však netrefíte přesnou míru, a tak musíte myslet i na podkladky pod stojky, kterými budete muset doladit jejich správnou výšku.
Při vztyčování stavebních podpěr z kulatin je vždy lepší mít u sebe ještě druhého člověka, který vám s tím pomůže.
Kulatinu na podpěry dobře vybírejte
Ideální kulatina na vyráběné stavební podpěry by měla mít v průměru minimálně 10 centimetrů. Dívejte se vždy na to, zda je kmen v pořádku a není třeba popraskaný.
Pokud budete mít kulatinu čerstvě nařezanou, tak počítejte také s jejím vysycháním, behěm kterého bude měnit svůj tvar.
Nikdy se nepouštějte do betonování stropů bez správné podpěry, protože by mohlo dojít k prolomení stropu, které by bylo opravdu nebezpečné a finančně velmi nevýhodné.