Levné schody z palet. Vyrobte si paletové schody svépomocí

paletove schody
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Levné schody z palet jsou řešením všude, kde není potřeba dbát velké bezpečnosti z hlediska požárů. Pokud budete chtít postavit paletové schody v interiéru, tak můžete ušetřit opravdu velké peníze. Paletové schody však nejsou úplně vhodné do exteriéru.

Schody z palet

Pokud se rozhodnete pro paletové schody, tak si vybírejte zásadně jen kvalitní a zdravé palety. Někdy můžete mít štěstí, že narazíte na palety za odvoz. Takové palety mohou být dobré, jen musí mít všechny desky a musí být ze zdravého dřeva.

Palety na schody musí být ideálně všechny stejné, tedy co se týče rozměru. Nemusíte dbát na to, aby to byla zrovna euro paleta, jen se snažte vybírat palety, které mají stejný rozměr.

Jak postavit paletové schody?

Na takové schody budete mimo palet potřebovat buďto hřebíky nebo vruty a také dřevěné trámky. Schody budete vytvářet tak, že každou paletu přeložíte o požadovanou délku schodu.

Ta by většinou měla vycházet hlavě z výšky, do které budete schody stavět. Proto je potřeba dopočítat, o kolik je potřeba palety předsazovat.

První paleta by měla být řádně ukotvena do země. Další palety pak budete přišroubovávat se spodní paletou a každou předsunutou paletu je třeba podepřít trámky. Na podepírání nesmíte zapomenout, aby nedošlo ke zborcení schodů.

Na co nezapomenout?

Každá paleta musí být podepřena minimálně ve dvou bodech. Snažte se vše pořádně spojit, aby se ani jedna z palet nepohnula v momentě, kdy budete po schodech chodit. Pokud zaznamenáte nějaký pohyb, tak je rozhodně nutné tento nedostatek odstranit přidáním vzpěry nebo dodatečným sešroubováním.

Schody z palet si můžete obrousit a libovolně lakovat nebo natírat. Dobrá je i úprava ohněm, kdy palety opálíte pomocí plynového hořáku. To je však potřeba udělat předem a každou paletu zvlášť opálit venku ještě před tím, než je budete v interiéru spojovat. Tam by totiž už potom hrozilo velké riziko požáru.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz