Brousit parkety můžete bez problému i svépomocí. Vybroušením parket a následnou aplikací laku takto dosáhnete renovace podlahy, která ve výsledku nebude ani drahá. Parkety jsou většinou zhruba 2 centimetry vysoké, při broušení se bere maximálně 0,5 centimetru. Proto i po renovaci broušením budete mít stále velmi poctivou dřevěnou podlahu.
Broušení parket svépomocí
Brousit parkety je potřeba opravdu s rozumem. Jestliže chcete mít podlahu stále co nejvíc masivní, tak je dobré si místnost, kde jsou parkety položené, proměřit. Tím zjistíte, jak moc budete muset brousit. Půjde vám tedy o to najít si nejvyšší a nejnižší místo.
Pro měření můžete použít nivelační přístroj, pomocí kterého si projdete jedno místo po druhém a vyhodnotíte, o kolik budete muset podlahu na kterých místech brousit.
Pokud nemáte možnost použít nivelační přístroj, tak vám skvěle poslouží i lať s vodní váhou. Tento proces však bude zdlouhavější.
Jak správně brousit parkety?
Jestliže chcete brousit parkety správně a hlavně do roviny, tak je potřeba si k tomu sehnat i správný přístroj.
To znamená, že budete potřebovat brusku na podlahy, která je většinou vozíčková. Bez problémů se dá půjčit v půjčovnách nářadí. Pomocí brusky jste schopní dosáhnout rovného a hladkého povrchu.
Při půjčování brusky na podlahy je také potřeba si pohlídat, aby šla napojit na vysavač a vybroušený prach tak mohl odcházet rovnou od brusky.
Bez nasazeného vysavače se raději do broušení podlahy ani nepouštějte. Podlahu je potřeba brousit na všech místech tak, aby se starý nátěr dostal dolů.
Jak poté ošetřit parkety?
Vybroušené parkety je potřeba ošetřit finální povrchovou úpravou. Tou může být například olej, lak nebo barva na dřevo. Pokud se jedná o interiér, tak se nejčastěji používá olej nebo lak, který dokáže dřevo chránit.
Před aplikací laku nebo oleje je potřeba podlahu kompletně vysát a zbavit vybroušeného prachu. Teprve potom by se měl na podlahu lak nanášet. Každý výrobce také přímo na balení uvádí, v kolika vrstvách se lak nebo olej dává.