Připravit lahodné utopence lze opravdu i bez cibule. Někdo prostě cibuli rád nemá nebo mu dělá zle na jeho zažívání. Proto je tu varianta připravit tuto velkou pochoutku bez cibule. I tak můžete dosáhnout velice výrazné chuti pomocí sterilovaného zelí, které dodá buřtům nakyslou chuť podobně jako cibule.
Vyrobit lahodné utopence bez cibule je rychlé
Postup, jak vyrobit lahodné utopence bez cibule, není vůbec složitý, stačí k tomu mít kvalitní buřty, které před přípravou oloupete.
Některá řeznictví dokonce nabízí možnost objednání buřtů k nakládání, které jsou rovnou oloupané. Díky tomu pak nemusíte doma trávit hodinu nad loupáním buřtů k nakládání.
Po vyloupání buřtů ze střívek je nakrájejte na kolečka. Někdo buřty ve střívkách nechává, ale pro nakládání to není moc vhodné. Střívko totiž neprojde správnou tepelnou úpravou a při konzumaci za studena se může špatně kousat.
Připravte si vše potřebné na lahodné utopence bez cibule
Lahodné utopence bez cibule neuděláte jen tím, že do nich nedáte cibuli. Nepatří tam totiž ani ocet, který stejně jako cibule může někomu dělat problém se zažíváním. K naložení tedy budete potřebovat na kolečka nakrájené buřty, čisté uzavíratelné sklenice a sterilované zelí.
Zelí si ze sklenice proceďte přes sítko, ale nálev nevylévejte. Do sklenice vložte jako první vrstvu sterilované zelí a potom vrstvu buřtů. Pak zase zelí a zase buřty. Takto vrstvy opakujte, dokud nedojdete až k vrchnímu okraji sklenice.
Naplněnou sklenici zalijete nálevem a zavaříte
Po okraj naplněnou sklenici zalijte nálevem ze zelí a víčkem pořádně dotáhněte. Několikrát sklenici otočte, aby se nálev dostal do každého místa. Pak sklenici otevřete a dolijte případně znovu nálev až po horní okraj sklenice.
Sklenici uzavřete a zavařte. Pokud nemáte zkušenost se zavařováním, můžete k tomuto procesu použít i myčku na nádobí, kde zvolíte program s nejvyšší teplotou. V zavařovacím hrnci bude k zavaření plně stačit teplota mezi 70 – 80 °C po dobu dvaceti minut.