Kopřiva dvoudomá má mnoho léčivých účinků. Není náhodou, že ji používali už naši předkové. V minulosti se naši předkové snažili využívat vše, co jim jarní příroda nabízela. Tělo bývalo po dlouhé zimě oslabené a potřebovalo pořádný životabudič. Tím odjakživa byla kopřiva dvoudomá. Kromě léčivých účinků je možné kopřivu využít v domácnosti i při přípravě některých pokrmů.
Zásobárna léčivých látek
Kopřivové listy obsahují značné množství chlorofylu, třísloviny, organické kyseliny i vitamíny C, B2, B6, karoten, kyselinu pantotenovou a z minerálních látek pak železo, hořčík, vápník a mangan. Díky tomu kopřivy přispívají k upravení trávení a lepší činnosti střev, příznivě ovlivňují krvetvorbu a mají i močopudné a žlučopudné účinky.
V lidovém léčitelství se čerstvá kopřiva používala na revmatismus, kdy se šleháním kopřivou prokrvují postižená místa. Z čerstvé i sušené natě kopřivy dvoudomé se připravuje nálev na ozdravění vlasů. Sušená nať bývá součástí metabolických i odkašlávajících bylinných čajových směsí.
V kuchyni lze z kopřivy připravovat například polévky, špenát nebo omelety. Dále se přidávají do salátů, míchaných vajec, nádivek, masových hašé, sekané i pomazánek.
Kopřivová polévka
Na jaře více než kdy jindy je třeba podpořit imunitu bylinkami, které se právě v tomto období v přírodě běžně objevují. Kopřivová polévka se tedy připravuje na jaře z mladých čerstvých kopřiv, které palčivost ztrácejí spařením horkou vodou. Pro kuchyňskou úpravu kopřivy vždy dobře propereme.
Co budeme na polévku potřebovat?
2 hrsti mladých kopřiv, 1 cibule, kořenová zeleniny – mrkev, celer, petržel, 1 žloutek, 1 lžíce mouky, sůl, pepř, 1 kelímek sladké smetany.
Postup přípravy
- Kořenovou zeleninu očistíme a společně s cibulí nakrájíme nadrobno.
- Vše dáme vařit do 1 litru vody osolené dle potřeby.
- Jakmile je zelenina měkká, přidáme do vody oprané a nasekané kopřivy.
- Zalijeme smetanou, v níž jsme rozmíchali mouku.
- Povaříme, dochutíme pepřem.
- Nakonec do polévky vmícháme žloutek, možno dochutit i nasekanou pažitkou.
Kopřivová omeleta
Vejce a kopřiva dvoudomá jdou spolu krásně dohromady. Kopřivová omeleta může být i rychlou jarní večeří.
Na jednu kopřivovou omeletu si připravte
2 vejce, 50 g šunky, 30 g strouhaného sýra, 3 lžíce kopřiv, 1 cibule, sůl, pepř, tuk
Postup přípravy
- Vejce rozšleháme v misce.
- Přidáme do nich nakrájenou šunku, sýr, drobně nasekanou cibuli a kopřivy.
Vše osolíme a opepříme. - Omeletu opečeme na rozehřáté pánvi na tuku z obou stran dozlatova.