Co s sebou do porodnice? Je potřeba myslet na sebe, miminko i na doklady

taska do porodnice
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Taška do porodnice by měla být kompletně nachystána již přibližně od 34. týdne těhotenství. Nastávající maminka by neměla zapomenout sbalit věci jak pro sebe, tak pro miminko. Myslet by měla i na potřebné doklady

Co má obsahovat taška do porodnice pro nastávající maminku?

Taška do porodnice by měla obsahovat hlavně věci pro péči po porodu. Základem jsou síťové či jednorázové kalhotky a poporodní vložky. Také si s sebou přibalte intimní mýdlo.

Pokud je nastávající maminka rozhodnutá, že chce kojit, tak k tomu bude potřebovat další věci, jako kojící podprsenku a vložky do podprsenky. Noční košili vám v porodnici jistě zapůjčí, nicméně pokud chcete mít svoji, pořiďte si nějakou, která vám umožní bezproblémový přístup k prsu.

Také nezapomeňte na ostatní věci, jako jsou přezůvky, župan, ponožky, ručníky, hygienické potřeby, mobilní telefon s nabíječkou a léky, které žena běžně užívá. Taška může obsahovat i nafukovací kruh pro lepší sezení po porodu či knihu.

Co vzít s sebou do porodnice pro miminko?

Pro miminko vezměte s sebou do porodnice věci na koupání, takže ručník, mýdlo a nějaký krém, kterým budete miminko po koupeli mazat.

Dále by taška do porodnice měla obsahovat pleny, vlhčené ubrousky a mazání na zadeček. Nezapomeňte také na péči o pupík miminka, takže si s sebou vezměte i 60% líh a vatové tyčinky do uší.

Pro miminko budete potřebovat i nějaké oblečení, minimálně na cestu z porodnice domů. Vezměte i nějaké oblečení navíc, protože erární oblečení, které v porodnici poskytují, může být příliš malé či velké. Pro jistotu zabalte do tašky i dudlík.

Nezapomeňte také na doklady

Co by měla obsahovat taška pro vás i miminko již víte, nezapomeňte však také na doklady. Vezměte s sebou těhotenskou průkazku, kartičku zdravotní pojišťovny a občanský průkaz.

Vdané ženy budou také potřebovat oddací list nebo rodné listy obou rodičů. Svobodné ženy budou potřebovat rodný list a rozhodnutí matriky o jménu dítěte. Rozvedené ženy nesmí zapomenout nejen na rodný list, rozhodnutí matriky o jménu dítěte, ale i na rozsudek o rozvodu s nabytím právní moci.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz